Aktualitet

Arrestimi i anëtares së AMA-s, kolegët i dalin në mbojtje Suela Mustës: Lirojeni, sa pa na mbuluar turpi të gjithëve!

Gazetarët Anila Basha dhe Mentor Kikia kanë dalë në mbrojtje koleges, Suela Mustës.
Featured image of article: Arrestimi i anëtares së AMA-s, kolegët i dalin në mbojtje Suela Mustës: Lirojeni, sa pa na mbuluar turpi të gjithëve! Anila Basha, Suela Musta dhe Mentor Kikia

TIRANË- Gazetarët Anila Basha dhe Mentor Kikia i kanë dalë në mbrojtje koleges së tyre të arrestuar ditën e sotme, Suela Mustës.

Në rrjetet e tyre sociale, Kikia shkruan se anëtarja e AMA-s duhej liruar sa më shpejt pasi ajo është symbol i vuajtjeve në komunizëm.

Lirojeni këtë vajzë sa pa na mbulur të gjithëve balta e turpit të kësaj drejtësie!,”-shkruan ndër të tjera Kikia.

Në mbrotje të gazetares së arrestuar ka dalë edhe Anila Basha, e xcila shkruan se Musta s’mund të trajtohet si kriminele.

“Historia do të përsëritet. Sikur babait të saj, Agim Mustës, edhe Suela Mustës, shoqëria shqiptare do të detyrohet t’i kërkoj ndjesë. Veç Suelës, shpresoj më shpejt se babait të saj,”-shkruan Basha.

Reagimi i plotë i Mentor Kikias:

 

Reagimi i plotë i Anila Bashës:

E rritur nëpër kampe internimi, e edukuar nga një familje fisnike e atdhetare, Suela Musta, bija e Agim Mustës, me gjasë shqiptarit që ka vuajtur më së shumti vjet në burgjet e komunizmit, s’mund të jetë pjesë e krimit të organizuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

As shkelëse e ligjit a Kushtetutës së Shqipërisë. Ajo s’mund të trajtohet si kriminele. Sepse askush nuk e njeh si të tillë. Përveç atyre që ujkun e kanë para syve, e bëhen sikur vrapojnë pas gjurmëve.

Historia do të përsëritet. Sikur babait të saj, Agim Mustës, edhe Suela Mustës, shoqëria shqiptare do të detyrohet t’i kërkoj ndjesë. Veç Suelës, shpresoj më shpejt se babait të saj.
Prandaj, më së paku çfarë mund të bëhet është t’i mundësohet Suelës të mbrohet në liri nga akuzat që i janë mveshur.

Ajo do të dijë ta mbrojë nderin e vet dhe të familjes së vet.

#LiripërSuelën#

Kursi i Gazetarise 1995-1999

Ditën e sotme, RENEA ka goditur fisin e Çapjave në Elbasan. 13 të arrestuar, mes tyre edhe Florenc Çapja, i akuzuar për tentativë vrasje dhe një sërë ngjarjesh të tjera.

Suela Musta, zyrtare e AMA-s, u arrestua si e akuzuar për korrupsion, pasi nga përgjimet rezultoi se i dha licensën e kabllorit Çapjave.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment