Aktualitet

Agron Tufa publikon dokumentin, akuza për drejtuesin e lartë të Policisë: Ke qenë me Sigurimin e Shtetit (I drejton 5 pyetje)

Sipas dokumentit të publikuar nga Tufa, Shala ka qenë ish-oficer i Sigurimit të Shtetit. Më tej shkimtari i drejton dhe disa pyetje Shalës, duke i kërkuar të tregojë se cilin ka përgjuar në zyrën përballë pallatit.
Featured image of article: Agron Tufa publikon dokumentin, akuza për drejtuesin e lartë të Policisë: Ke qenë me Sigurimin e Shtetit (I drejton 5 pyetje) Dokumenti i publikuar nga Agron Tufa

TIRANË- Shkrimtari dhe ish-kreu i Institutit për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, Agron Tufa, ka publikuar sot një dokument dhe akuzon një prej drejtuesve të lartë të Policisë së Shtetit, Xhavit Shalën.

Sipas dokumentit të publikuar nga Tufa, Shala ka qenë ish-oficer i Sigurimit të Shtetit. Më tej shkimtari i drejton dhe disa pyetje Shalës, duke i kërkuar të tregojë se cilin ka përgjuar në zyrën përballë pallatit.

Postcriptum 1: nga “Punët dhe ditët” e ish oficerit të Sigurimit, shokut Xhavit Shala, sot Drejtor i lartë i Policisë së Shtetit dhe disa pyetje të karakterit mistik për shokun Xhavit: 1. Kë/cilët do të përgjonte punëtori i zellshëm operativ, shoku Xhavit, në zyrën e “pallatit përballë”? 2. “Zyra siguron kushte normale për ruajtjen e sekretit”. – Çfarë sekreti duhej të ruhej vallë? 3. Kush/cili nga punëtorët operativë e spiunonte tjetrin – Niko Subashi Xhavit Shalën apo Xhaviti Nikon? Ndoshta të dy ndësjelltësisht? Ndoshta asnjëri?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

4. A i përdor ende punëtori i partishëm operativ i Sigurimit ish bp-të e tij nga Elbasani, për të shkruar e përhapur skenarë nëpër shtypin shqiptar kundër armiqve të Sigurimit dhe Rilindjes? Cilët janë pseudonimet e tyre? Shënim: Kujdes me përgjigjet! Partia të kap në flagrancë me zemër të pasinqertë! Dhe t’i zbraz pikë-pikë të vërtetat e tmerrshme. Të pashterrshme!”, shkruan Tufa.

Agon Tufa prej kohësh ka nisur publikimin e dokumenteve të komunizmit dhe ka hedhur akuza për zyrtarë të lartë si të përfshirë në krime në kohën e diktaturës. Pak kohë më parë Tufa publikoi disa dokumente duke akuzuar Spartak Brahon e si përgjigje mori kërcënime të shumta. Në fund tufa u detyra qëtë kërkonte azil në Zvicër, e tashmë jeton aty bashkë me familjen. Shkrimet e Tufës kanë ngjallur debate në vend, ku së fundmi ka reaguar dhe Edi Rama, i cili tha se nuk ka një komplot kundër atyre që flasin për krimet e komunizmit.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment