Sport

“Arena Kombëtare” rrezikon të mos hapet as për Shqipëri-Francë, të dërguarit e UEFA-s kritika dhe ultimatum FSHF-së

Pas disa orëve inspektim në stadium, ata janë larguar duke konfirmuar se do të kërkojnë periodikisht raporte për detyrat e shtëpisë që duhet të bëjë pala shqiptare.

TIRANË- “Dasma” rrezikon të anulohet, ose të paktën të zhvillohet në një “sallon” tjetër. Presidenti i FSHF, Armand Duka premtoi se sfida e 17 Nëntorit kundër Francës do të luhet në “Arenën Kombëtare”, por gjatë orëve të fundit askush nuk mund ta thotë me siguri nëse sfida e fundit e grupit eliminator konfirmohet plotësisht në stadiumin ende të papërfunduar.

RTSH Sport mëson se gjatë inspektimit të fundit, të dërguarit e UEFA-s kanë pasur shumë kritika dhe kanë vendosur disa detyra emergjente ndaj njerëzve përgjegjës për finalizimin e punimeve. Pas disa orëve inspektim në stadium, ata janë larguar duke konfirmuar se do të kërkojnë periodikisht raporte për detyrat e shtëpisë që duhet të bëjë pala shqiptare.

Problemet më të mëdha lidhen me çështjet teknike që kanë të bëjnë me prodhimin e sinjalit, transmetimin e ndeshjes dhe akomodimin e komentatorëve e gazetarëve. Sipas të dërguarve të UEFA-s, pozicionet e kamerave të transmetuesve të ndeshjes duhet të zhvendosen një kat më poshtë për të siguruar një pamje më të plotë, por me të njëjtën arsye duhen zhvendosur edhe vendet e komentatorëve të sfidës. Probleme janë evidentuar edhe në pozicionet ku do të akomodohen gazetarët në pjesën e tribunës pasi jo të gjithë reporterët do të kenë fushëpamje të plotë. UEFA kërkon që gazetarët të akomodohen në vende sa më komode dhe me pamje sa më të qartë të fushës së lojës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të gjitha modifikimet duhet të bëhen brenda disa ditësh pasi nuk është marrë ende një vendim përfundimtar nëse sfida do të luhet në “Arenën Kombëtare”. UEFA nuk ka lënë një afat dhe bëhet fjalë që të gjitha modifikimet lidhen ekskluzivisht vetëm me ndeshjen kundër kampionëve të botës sepse më pas është gjithë koha e nevojshme për të rregulluar çdo detaj. Gazetarët francezë, të pranishëm gjatë këtij inspektimi, nën zë kanë pranuar se në ndeshjen inauguruese, përveç presidenti të UEFA-s, Alexander Ceferin, mund të jetë i pranishëm edhe presidenti francez, Emmanuel Macron, një detaj jo pak i rëndësishëm që ndoshta i nxit edhe më shumë autoritetet shqiptare për të plotësuar të gjitha kushtet e vendosura nga UEFA.

(Marrë nga RTSH.al)

Shto Koment