Aktualitet

Arben Kraja në krye të SPAK, reagon ashpër Agron Tufa: Ish-Sigurimi komunist i Diktaturës, rilindi me pushtetin e Edi Ramës

Ish-kreu i Institutit për Studimet dhe Pasojat e Krimeve të Komunizmit, Agron Tufa shkruan se duke parë kriteret e transparencës së Vetingut, që duhet të kalojnë gjyqtarët, prokurorët dhe hetuesit (ish), e neverit fakti, se pse nuk kanë përfshirë në këto kritere implikimin si bashkëpunëtorë të diktaturës Komuniste.
Featured image of article: Arben Kraja në krye të SPAK, reagon ashpër Agron Tufa: Ish-Sigurimi komunist i Diktaturës, rilindi me pushtetin e Edi Ramës Arben Kraja dhe Agron Tufa

TIRANË– Ish-kreu i Institutit për Studimet dhe Pasojat e Krimeve të Komunizmit, Agron Tufa ka reaguar lidhur me zgjidhjen e Arben Krajës si kreu i SPAK për 3 vitet e ardhshme. 

Në një shkim tijin për Gazetën Ekspress, Tufa shkruan se duke parë kriteret e transparencës së Vetingut, që duhet të kalojnë gjyqtarët, prokurorët dhe hetuesit (ish), e neverit fakti, se pse nuk kanë përfshirë në këto kritere implikimin si bashkëpunëtorë të diktaturës Komuniste.

“Këta Prokurorë/Gjyqtarë/Hetues – folje ndihmëse të shtypjes diktatoriale, i kanë duart të zhyer deri në brryla me gjakun e qytetarëve të pafajshëm. Ata kanë dënuar politikisht, kanë hetuar, survejuar dhe kanë çuar në pushkatim jetë njerëzish anembanë atdheut,”-shkruan ndër të tjera Tufa.

Ndërsa mbi shkrimin e tij, Tufa shkruan se edhe kreu i SPAK Arben Kraja ka mbajtur postin e ish-sigurimsit në kohën e diktaturës.

“Ish-Sigurimi komunist i Diktaturës rilindi plotësisht me pushtetin e Edi Ramës dhe Rilindjen. Konfirmimin absolut e shohim me zgjedhjen në krye të SPAK-ut të një ish-hetuesi të komunizmit, Arben Kraja. Imagjinoni se me çfarë drejtësie e për çfarë “krimesh e kriminelësh të komunizmit”, do mund të shqyrtonim ne me hetuesit dhe oficerët operativë grusht bashkuar rreth partisë-nënë!”, shkruan Tufa në Facebook.

SHKRIMI I PLOTË:

Duke parë kriteret e transparencës së Vetingut, që duhet të kalojnë gjyqtarët, prokurorët dhe hetuesit (ish), me neverit fakti, se pse nuk kanë përfshirë në këto kritere implikimin (shkallën) e këtij populli, përgjithësisht të errët, si bashkëpunëtorë të Diktaturës Komuniste.

Keta Prokurorë/Gjyqtarë/Hetues – folje ndihmëse të shtypjes diktatoriale, i kanë duart të zhyer deri në brryla me gjakun e qytetarëve te pafajshëm. Ata kane dënuar politikisht, kanë hetuar, survejuar dhe kanë çuar në pushkatim jetë njerëzish anembanë atdheut.

Si ka mundësi që për Platformën e Vetingut kjo nuk përbëka asnjë arsye për t’u ndaluar? Si ka mundesi qe mashtrimet, fshehjet, vjedhjet e korruptimet e ndryshme qenkan më gjëmëmëdha se tragjeditë familjare që kanë shakatuar këta vegla të diktaturës në shoqërinë shqiptare? Pra, të jesh vrasës, qenka ku e ku më lehtë se të jesh hajdut (!).

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Thjesht mungesa e një penaliteti të tillë të Vetingut allashqiptarçe më neverit dhe po të kisha volinë do preferoja t’i pështyj në fytyrë për këtë fyerje kombëtarë njerëzore gjithëpopullore. Këtij Vetingu i vjen era PAZARE, spastrim Pazaresh të Vjetra për hir të Pazareve të Reja.

Më troç: Ideatorët, Platforma dhe Komisioni i Vetingut ka qenë që në zanafillë e këtej prej brumi enverist, kokë për kokë (bëjeni vetë provën nominalisht), përndryshe nuk mund të ndodhte kurrësesi kjo, që hajduti të ishte më i dënueshëm si shkallë krimi nga sa është një vrasës, gjakpirës.

Kjo më çon nërmend poezinë e nobelistit Josif Brodskij (Letra mikut romak), kur thotë:
Larg më mirë nga çdo Çezar e çdo tufan.
Pa nguti e frikë që të bën sahanlëpirës.
Gjithë regjentët thua se hajdutër janë?
Po më mirë besa hajdutë, se gjakpirës.

Prandaj Vetingu pa kushtin e penalitetit të gjyqtarëve që i shërbyen shtypjes dhe Krimeve të Komunizmit, është hipokrit, i rrezikshëm, i pamjaftueshëm, rrjedhimisht për t’u neveritur e për t’u pështyrë në surrat.

Nga ana tjetër (sepse çdo medalje ka dy anë), kush na garanton se kush ua bëri Vetingun anëtarëve të Komisionit të Vetingut? Po atyre qi i zgjodhën apo i propozuan? Kush ishte i pari? Kush e kap hallkën e parë të zinxhirit *të shkaqeve dhe pasojave”)? Si mund të pritet trasparencë nga një lëmsh i zi katrani?

Ndokush mund të mendojë se më leverdiska mungesa e Vetingut. Jo! Lexoni mirë çfarë thashë! Mos u bëni tutkuna! Mendjet e shëndetshme e inteligjnete duhet t’i zërë krrupa nga ky Veting pa pikë morali!

 

SPAK sot ka marrë dritën jeshile. 8 anëtarët e Prokurorisë së Posaçme Anti Korrupsion janë betuar para Presidentit Meta. Prokurori Arben Kraja është zgjedhur kryetar i tyre për 3 vite pa të drejtë rikandidimi. Ai premtoi se do të ishte i ashpër me ata që do shkelin ligjin. Ndërkombëtarët kanë përshëndetur formimin e strukturës së re. Reagime edhe nga politika shqiptare. Aktualisht shkrimtari dhe ish-drejtori i Institutit për Krimet e Komunizmit, Agron Tufa ka kërkuar azil politik në Zvicër familjarisht pas kërcënimeve me vdekje. Sipas Tufës, pasi botoi historinë e një gruaje nga Fieri e cila tregonte se si i ishte rrëmbyer fëmija nga komunistët, këta të fundit janë nxehur me shkrimtarin dhe e kërcënuar atë.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment