Kuriozitete

Apple konfirmon ‘vdekjen’ e iTunes, nga cili aplikacion do të zëvendësohet?

20-vjet pasi u hap aplikacioni mbyllet, Apple konnfirmon lajmin 'e hidhur' për përdoruesit.
Featured image of article: Apple konfirmon ‘vdekjen’ e iTunes, nga cili aplikacion do të zëvendësohet? Apple konfirmon mbylljen e iTunes.

Apple ka vrarë iTunes, aplikacionin e saj më të famshëm. Lansuar rreth 20 vjet më parë, aplikacioni mundësoi epokën e iPod dhe pastaj iPhone, duke ripërcaktuar se si njerëzit dëgjonin muzikë dhe shikonin filma, por pasi Apple shtoi gjithnjë e më tepër veçori.

Tani iTunes është i vdekur, njoftoi Apple dhe do të zëvendësohet nga aplikacione individuale për funksionet e ndryshme.

Do të zëvendësohet një aplikacion muzikor, një podcast dhe një aplikacion televiziv. Aplikacioni i muzikës duket shumë i ngjashëm me aplikacionin e vjetër të iTunes, por heq të gjitha tiparet që nuk ishin muzikë mbështetëse, duke u fokusuar në këngët ose të ruajtura në nivel lokal ose përmes shërbimit të vetë streaming të Apple.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Apple ka kërkuar të inkurajojë përdoruesit të regjistrohen në shërbimet e tjera të transmetimit, të cilat aktualisht përfshijnë Apple Music dhe së shpejti do të sjellin edhe TV.

Burimi: Independent

L.K/Dosja.al

Shto Koment