Politike

Anulimi i zgjedhjeve, Vasili: Vendim pro-atdheut, Rama synon përçarjen e shqiptarëve

Në një status në rrjetet sociale, ish-kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, shkruan se dekreti për shtyrjen e zgjedhjeve ishte një refuzim i monizmit rilindas.
Featured image of article: Anulimi i zgjedhjeve, Vasili: Vendim pro-atdheut, Rama synon përçarjen e shqiptarëve Ilir Meta dhe Petrit Vasili

TIRANË– Ish-kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Ka regauar në lidhje me vendimin e marrë nga Presdenti Ilir Meta për anulimin e zgjehdjeve të 30 qershorit.

Në një status në rrjetet sociale, Vasili shkruan se ky ëhstë një dekret pro-atdheut që refuzon monizmin rilindas.

Ish-kryetari i grupit parlanetar të LSI-së e mbështet Metën në vendimin etij, teksa theskon se e vetmja gjë që ka dashur kryeministri Edi Rama është përçarja e shqiptarëve.

Statusi i Petrit Vasilit

Dekret pro atdheut dhe kunder monizmit dhe percarjes kombetare!

Dekreti per shtyrjen e zgjedhjeve ishte refuzimi kushtetues dhe pa kthim i monizmit rilindas.

Nje monizem me krimin e organizuar ne themel te tij,monizem bazuar ne zhdukjen e zgjedhjeve konkuruese,te lira dhe te ndershme,monizem me nje infrastrukture imoraliteti qe zhbën gjithshka qe nje shoqeri demokratike ka ne themel.

Monizmi rilindas ku thjesht votohet por nuk ka zgjedhje,ku batutat vulgare zevendesojne programet dhe llogaridhenien,ku ligji eshte ne favor te rilindjes dhe kunder qytetareve,ku skandali qindra milione euro eshte shume me i parendesishem se sa mur shtepie i riparuar pa leje e gjithe kjo eshte ndaluar ne saje te dekretit patriotik te presidentit.

Dekreti ishte pergjigja me e forte kunder percarjes kombetare.

Nga njera ane eshte nje popull i tere qe refuzon rrepte monizmin ndersa nga ana tjeter eshte nje grusht njerezish qe kane zaptuar zyrat e qeverise ne emer te nje pakice qe kerkon te gjalloje dhee vegjetoje duke ushqyer percarjen kombetare.

Percarja kombetare eshte realisht i vetmi projekt i Edi Rames.

Venia e shqiptareve kunder njerit tjetrit ne vend te bashkimit te tyre,loja propagandistike e rilindjes me gjoja dhune imagjinare ne vend te zgjidhjes politike,stigmatizimi provokativ e vulgar i nje mase gjigande njerezish, qe protestojne per lirine e votes e te konkurimit te ndershem jane elemente te qarte te strategjise se percarjes kombetare ne emer te mbajtjes se pushtetit te kriminalizuar,por edhe ne emer te forcave me te errta antishqiptare brenda e jashte vendit.

Shqiptaret jane te bashkuar,jane dhe do te jene perjetesisht te papajtueshem me pushtetin grabitqar dhe vjedhes te parave publike,me pushtetin qe ju imponon kriminelet si drejtues te shtetit.

Kryeministri dhe qeverisja e rilindjes me projektin e percarjes kombetare te cilin synoi ta eksportonte edhe ne Kosove ka demtuar si askush ne keto 100 vitet e fundit Shqiperine.

Dekreti ishte pikerisht asgjesimi i projektit te monizmit dhe percarjes kombetare rilindase.

Ishte dhe do te mbetet shume gjate ne memorje si Dekreti me patriotik dhe pro atdhe i firmosur ndonje here.

Një ditë më parë pak pas nisjes së protestës së opozitës, Presidenti anuloi dekretin e tij për datën e zgjedhjeve të caktuar më 30 qershor.

Kryeministri Edi Rama, zv/kryeministri Erion Braçe dhe kryebashkiaku Erion Veliaj, nëpërmjet reagimeve në rrjetet sociale kanë dhënë sinjalin që për ta 30 qershori është i pakthyeshëm. Rama vijoi sot fushatën e tij elektorale në Burrel.

Ndërsa kryeopozitari Lulzim Basha, dhe PDIU-ja ka mbështetur vendimin e presidentit Ilir Meta. Në reagimin e tij Basha theksoi se tashmë mungon vetëm largimi i Ramës.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment