Politike

Anëtarësimet tek ASH, habit Gjinushi: Mosha s’është defekt, problemi është kur lind çyryk (VD)

 • ‘Ik mjekohu se je e eksituar’, Skënder Gjinushi shpjegohet: S’e kisha me atë kuptim
 • Kryetar i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi tha se mosha në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë nuk ishte kriter. Sipas tij, ajo nuk duhet të përdoret më gjatë debateve mes akademikëve. 
  Featured image of article: Anëtarësimet tek ASH, habit Gjinushi: Mosha s’është defekt, problemi është kur lind çyryk (VD) Skënder Gjinushi

  TIRANË– Kryetar i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi ka qënë i ftuar ditën e sotme në emisionin “45 minuta”. Teksa po fliste lidhur me shtimin e numrit të anëtarëve të Akademisë, Gjinushi soli shembullin e përdorimit të moshës gjatë debateve mes akademikëve. 

  Biseda në studio:

  Denis Minga: Janë shtuar kriteret për të qënë pjesë e Akademisë?

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Skënder Gjinushi: Përzgjedhja do të kalojë në filtra. Do të kemi edhe korrenspondentë, do të jenë 10-15 anëtarë. 10-15 do të futen të rinj sepse sot në total janë 45 anëtarë në Akademi. Si mund të debatosh, kur gjysmës së anëtarëve Kadaresë dhe Rexhep Mejdanit t’i i thua shko rri në shtëpi sepse nuk ke të drejtë vote. Mosha nuk është mungesë cilësie. Nuk është defekt mosha, defekt është kur lind çyryk, (budalla).

  (k.m & a.s/dosja.al)

  Shto Koment