Bota

Turqia nis deportimin e militantëve të dyshuar të Shtetit Islamik në Europë, përfshirë edhe një amerikan

Turqia ka nisur deportimin e luftëtarëve të ISIS, ndërsa shtetasit irlandezë, gjermanë dhe francezë të arrestuar nga Turqia do të deportohen në ditët e ardhshme, ka shtuar ai.
Featured image of article: Turqia nis deportimin e militantëve të dyshuar të Shtetit Islamik në Europë, përfshirë edhe një amerikan Foto ilustruese

TURQI– Të gjithë tashmë e dimë se situata në Siri për shtetasit e huaj që ndodhen atje, është një terror dhe jetë në frikë.

Ndërkohë edhe marrëdhëniet e ISIS me Turqinë vazhdojnë të jenë tepër delikate.

Sipas mediave të huaja është mësuar se qeveria turke ka deportuar një shtetas amerikan dhe një shtetas danez të dyshuar se i përkiste grupit militant të Shtetit Islamik pasi qeveria e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan nisi pas një premtimi për riatdhesimin e ekstremistëve të huaj të të arrestuar në Turqi.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme, Ismail Catakli, nuk e identifikoi amerikanin ose thoshte se ku ishte dërguar personi. Shtetasit irlandezë, gjermanë dhe francezë të arrestuar nga Turqia do të deportohen në ditët e ardhshme, ka shtuar ai.

Mijëra të huaj u mblodhën në Shtetin Islamik ndërsa nisën zaptimin e territorit në Irak dhe Siri pesë vjet më parë. Fati i shumë militantëve të huaj të arrestuar pasi Shteti Islamik u dëbua nga fortesa e tij e fundit këtë vit mbetet e pazgjidhur pasi shumë shtete evropiane, duke përmendur kërcënimin e pushtimeve në shtëpi, nuk kanë pranuar t’i riatdhesojnë ato.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shtetet evropiane kanë këmbëngulur që anëtarët e dyshuar të Shtetit Islamik përballen me gjyqin ku u arrestuan ose u përpoqën t’i transferojnë në Irak për ndjekje penale atje. Disa vende, duke përfshirë Britaninë, kanë pezulluar sulmuesit e shtetësisë së tyre për të siguruar që ata të mos kthehen në shtëpi.

Javën e kaluar, Ministri i Brendshëm i Turqisë tha se të arrestuarit e huaj do të ktheheshin në vendet e tyre, madje edhe në rastet kur ata kishin humbur shtetësinë e tyre dhe ishin në të vërtetë pa shtetësi. “Ne nuk jemi një hotel për anëtarët e dikujt Daesh,” u tha Suleyman Soylu gazetarëve, duke përdorur një akronim arab për Shtetin Islamik, i njohur gjithashtu si ISIS.

Burimi: Washingtonpost  

A.C/Dosja.al 

Shto Koment