KRYESORET
Politike

Anëtarët e KLP letër reference për kolegun e tyre, Manjani: Mahnitëse,humor i gjallë

24 Janar 2022, 09:09 Nga DOSJA
Anëtarët e KLP letër reference për kolegun e tyre, Manjani:

TIRANË – Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka publikuar në profilin e tij në rrjetin social ‘Facebook’ një letër reference që disa anëtarë të KLP kanë dhënë për njërin prej kolegëve të tyre. Në këtë letër, e cila është firmosur nga 8 anëtarë, mes të cilëve edhe Alfred Balla dhe Bujar Sheshi, propozohet që kolegu i tyre të jetë anëtari i Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Manjanit, kjo letër është një humor i gjallë, ndërsa shton se mjafton të lexojmë këtë letër për t’u njohur me një kopje të keqe të dy kryeveprave të humorit: “Doni më për Belulin? apo komedia “Pas vdekjes” të Çajupit.

Ish-ministri Manjani, teksa citon një pjesë të letrës në fjalë, shprehet se kërkesa e tyre është bërë pa iu referuar asnjë produkti të vetëm në drejtësinë kushtetetuese dhe asnjë kriteri ligjor për të qenë gjykatës në Kushtetuese.

Postimi i plotë i Ylli Manjanit:

“Mahnitëse kjo letër reference! E kanë lëshuar (të paktën firmosur) disa anëtarë të KLP për kolegun e tyre. Kolegët lavdërojnë kolegun dhe e quajnë letër reference!!!  Ndoshta e di gabim, po letrat e referencës lëshohen nga eprorët jo nga kolegët!!!. Nejse, sa të rrojmë so mësojmë.

Po ç’është më interesantja është përmbajtja. Humor i gjallë. Doni më për Belulin?! Apo keni harruar komedinë “Pas vdekjes” të Çajupit?! Ska problem. Lexoni këtë letër se do ju kujtohen të dyja kryeveprat e humorit. Them do ju kujtohen sepse cilësisht kjo letër është një kopje e keqe humori, krahasuar me dy veprat.

Kolegët, japin garanci që “i rekomanduari” është më i miri për në Gjykatën Kushtetetuese. Më punëtori, më kritiku e më me integritet sesa edhe ata vetë… Pa iu referuar asnjë produkti të vetëm në drejtësinë kushtetetuese. As edhe një artikull të paktën. Asnjë kriteri ligjor për të qenë gjykatës në Kushtetuese. Por ata rekomandojnë që KED apo kush e ka në dorë këtë punë, të lënë çdo kandidat e të emërojnë zotin Tartar, i rekomanduari në këtë letër.  Anëtarët firmatarë të këasaj letre marrin përsipër të japin gjykime edhe për emërimet në gjykatën Kushtetuese. A thua se e ndritën me emërimet që kanë në dorë, pra me prokurorinë!!!

Pastaj pse detyrimisht në Kushtetuese?! Pse jo diku tjetër?! Fjala vjen në Kryeministri…  qesharake!??

Zoti Tartar Baze, është denoncuar nga Artur Çani në Aisbergun e Tij, gati 3 vite më parë për një vit shkollor të errët të shkollës së mesme. Zoti Tajar në atë emision shfaqej me mjaft arrogancë, por pa dhënë as jë fakt të vetëm që të rrëzonte gjetjet e gazetarit.

Por meqë kultura e pandëshkueshmërisë ka marrë fund- siç ka thënë edhe zonja Kim, zotit Tartar nuk i hyri asnjë gjëmb në këmbë.  Jo vetëm kaq por tashmë na është bërë edhe konstitucionalist. Thonë që ka edhe denoncime andej nga SPAK, po nejse. Nuk na mbetet gjë tjetër veçse ti urojmë sukses Tartar, më të mirit prej “masës së gjerë të juristëve në vend”- thotë rekomandimi…

KLP të lumtë dora! Më vjen mirë që Gent Ibrahimi dhe KLP zyrtare nuk janë përfshirë në këtë budallëk.”, shkruan në postimin e tij në Facebook, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!