AktualitetPolitike

Anëtarësimi në BE/ Mogherini: Pres të hapen negociatat në qershor me Shqipërinë

Frederica Mogherini është shprehur optimiste për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
Featured image of article: Anëtarësimi në BE/ Mogherini: Pres të hapen negociatat në qershor me Shqipërinë Përfaqësuesja e Lartë e BE për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Frederica Mogherini

BE- Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Frederica Mogherini është shprehur optimiste për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në fjalën e saj në seancën plenare të Komitetit të Parlamentit Europian të Punëve të Jashtme, Mogherini tha se mezi pret që në qershor Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të nisin negociatat për në Bashkimin Europian.

”Kur të shikoni në hartën e Europës, shihni se Ballkani është në Europë”. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

”Prandaj, në vend të fjalës zgjerim, më pëlqen të them ribashkim i Ballkanit me Europën”, theksoi Mogherini.

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së e bëri këtë deklaratë në një kohë kur Parlamenti holandez votoi pro rikthimit të vizave me Shqipërinë.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment