Blog

Andi Bejtja: Ja sa mirë e parashikoi Komisioni i Venecias, reformën në Drejtësi

Andi Bejtja shkruan se nuk gjen dot epitaf më të saktë së konkluzioni i Raportit Interim të Komisionit të Venecias në fundin e vitit 2015. Ja çfarë thuhet fjalë për fjalë.
Featured image of article: Andi Bejtja: Ja sa mirë e parashikoi Komisioni i Venecias, reformën në Drejtësi Andi Bejtja

Pas tre viteve të ashtëqujturës Reformë në Drejtësi nuk gjej dot epitaf më të saktë së konkluzioni i Raportit Interim të Komisionit të Venecias në fundin e vitit 2015. Ja çfarë thuhet fjalë për fjalë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Komisioni i Venecias evidenton se zgjidhje të tillë radikale (si procesi i rivlerësimit) janë të paarsyeshme në kushte normale, pasi krijojnë tensione të mëdha brenda gjyqësorit, destabilizojnë punën e gjyqtarëve, shton mosbesimin e publikut në gjyqësor, shmang vëmendjen e gjyqtarëve nga detyrat e tyre normale, dhe, si çdo masë të jashtëzakonshme, krijon rrezikun e kapjes së gjyqësorit nga ana e forcës politike që kontrollon procesin.”

Një Koment në “Andi Bejtja: Ja sa mirë e parashikoi Komisioni i Venecias, reformën në Drejtësi

  1. ky eshte gjeni,ce do qe u semur se do ecte shume perpara.Etalon i b.lepirjes.

Shto Koment