AktualitetEkonomi

ANALIZA: Si ka ndikuar pandemia e koronavirusit në ekonominë në Europë dhe nevoja 2 vjeçare për rimëkëmbje

Ndikimi i pandemisë ishte më i keq në Europë sesa në Shtetet e Bashkuara, të cilat raportuan një rënie prej 9.5%. Ishte gjithashtu më e keqe se kriza e mëparshme financiare e vitit 2009 kur BE u kontraktua me 4.3% dhe eurozona me 4.4%.
Featured image of article: ANALIZA: Si ka ndikuar pandemia e koronavirusit në ekonominë në Europë dhe nevoja 2 vjeçare për rimëkëmbje Foto Ilustruese

TIRANË- 2020 do të njihet si një vit i kontrasteve ekstreme për ekonominë në Europë. Vala e parë e pandemisë së koronavirusit bëri që Komisioni Europian të shpallte recesionin më të keq në historinë e BE-së në Parashikimin e Pranverës. Midis prillit dhe qershorit, ekonomia e BE u tkurr me 11.4% dhe ekonomia e zonës euro me 11.8%.

Ndikimi i pandemisë ishte më i keq në Europë sesa në Shtetet e Bashkuara, të cilat raportuan një rënie prej 9.5%. Ishte gjithashtu më e keqe se kriza e mëparshme financiare e vitit 2009 kur BE u kontraktua me 4.3% dhe eurozona me 4.4%.

Ndërsa masat e bllokimit në të gjithë Europën u lehtësuan, gjërat filluan të kërkonin ekonominë. Shumica e Europës ishte e lirë të udhëtonte dhe të shkonte me pushime në një përpjekje për të shpëtuar sezonin turistik për shumë sektorë të biznesit. Midis korrikut dhe shtatorit, kishte një rritje rekord prej 12.1% për BE dhe 12.7% për eurozonën. Megjithatë, rimëkëmbja mori fundin e shpejtë, me vala e dytë e masave të kontrollit.

Ajo e çoi Komisionin Europian të ulte parashikimin e rritjes ekonomike për 2021 nga 6.1% në 4.2% për Eurozonën dhe nga 5.8% në 4.1% për BE. Tani pritet të duhen të paktën dy vjet që ekonomia europiane t’i afrohet nivelit të saj para-pandemisë. Projektet e Parashikimit të Vjeshtës të Komisionit, janë që ekonomia e BE-së do të tkurret me 7.4% në vitin 2020 përpara se të rimëkëmbet me rritje prej 4.1% në 2021 dhe 3% në 2022. Paketa e Rimëkëmbjes së BE-së

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

BE ka rënë dakord për një paketë historike prej 750 miliardë eurosh për t’iu përgjigjur krizës, e njohur si “BE e Gjeneratës së Tjetër”. Paketa fillimisht u bllokua nga vendet anëtare, Hungaria dhe Polonia për shkak të ndryshimeve në mekanizmin që do të kushtëzonte disa fonde me respektimin e një vendi për vlerat thelbësore europiane. Por një kompromis është gjetur dhe fondet janë aprovuar përfundimisht. Paketa do të përfshijë 360 miliardë euro në kredi dhe 312.5 miliardë euro në grante. Ai do të huazohet në tregjet financiare, duke përdorur vlerësimin e fortë të kredisë të BE-së.

MARRË NGA GAZETATEMA.net

(I.A/dosja.al)

Shto Koment