Sociale

Analiza- Përse mësuesit duhet të vaksinohen të parët, ndikimi që kanë në ekonomi

Sfida më e madhe e kësaj pandemie ka qenë gjithmonë gjetja e ekuilibrit midis shpëtimit të jetëve dhe shpëtimit të ekonomisë. Kjo e fundit nuk ka të bëjë vetëm me rihapjen e menjëhershme të biznesit; ka të bëjë gjithashtu me shmangien e dëmtimit afatgjatë të ekonomisë dhe një brezi nxënësish.
Featured image of article: Analiza- Përse mësuesit duhet të vaksinohen të parët, ndikimi që kanë në ekonomi Foto ilustruese

Nga Aron Strong dhe Jonathan Welburn- Dy kompanitë e vaksinave raportuan rezultate mjaft inkurajuese gjatë javës së kaluar në luftën kundër Covid-19, pasi kandidatët e Pfizer dhe Moderna rezultuan të ishin 95% efektive. Nëse një ose të dyja këto vaksina do aprovohen për përdorim emergjent në SHBA dhe Europë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të ketë doza të mjaftueshme për 20 milion njerëz në fillim të vitit 2021. Por si duhet të shpërndahet furnizimi fillestar? A duhet t’u jepet popullatave që janë në rrezik më të lartë të vdekshmërisë, apo njerëzve që ka më shumë të ngjarë të përhapin virusin?

Shumica pajtohen se punonjësit e kujdesit shëndetësor duhet të kryesojnë listën dhe ata që duhet të vaksinohen më pas janë mësuesit.

Sfida më e madhe e kësaj pandemie ka qenë gjithmonë gjetja e ekuilibrit midis shpëtimit të jetëve dhe shpëtimit të ekonomisë. Kjo e fundit nuk ka të bëjë vetëm me rihapjen e menjëhershme të biznesit; ka të bëjë gjithashtu me shmangien e dëmtimit afatgjatë të ekonomisë dhe një brezi nxënësish. Kjo kërkon vendosjen e bazave për të rihapur shkollat ​ me kohë të plotë sa më shpejt të jetë e mundur.

Furnizimet e para të vaksinave në SHBA do të shkojnë për shpërndarje tek agjencitë shtetërore dhe federale, përfshirë departamentet e Mbrojtjes dhe Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore. Nëse administrata e Biden nuk ndryshon strategjitë e vaksinimit në vitin 2021, shtetet ka të ngjarë të hartojnë planet e tyre të shpërndarjes.

Shumë shtete amerikane kanë përparësi rihapjen e bizneseve jo thelbësore si dyqanet me pakicë, baret dhe restorantet, qendrat tregtare dhe vendet e argëtimit. Por pa shkolla të hapura, shumë prindër nuk mund të shkojnë në punë. Rreth 12% e familjeve amerikane kanë fëmijë që shkojnë në shkollë por nuk kanë mundësi të marrim të kenë një kujdestare.

Vaksinimi i mësuesve mund të bëjë të mundur hapjen e përhershme të shkollave dhe kthimin e këtyre prindërve në punë. Kjo do të ndihmonte rimëkëmbjen e ekonomisë. Nuk duhet të harrojmë që arsimi është themeli i rritjes ekonomike në të ardhmen. Një studim i realizuar në SHBA pranverën e kaluar zbuloi se rreth gjysma e mësuesve po kalonin shumicën e kohës së tyre duke rishikuar mësimet e vjetra në vend se të jepnin mësim ndonjë gjë të re. Vetëm 13% ishin duke mbuluar të gjithë kurrikulën zyrtare përmes mësimit online. Përtej mësimeve, shkollat ​​u sigurojnë fëmijëve miqësi dhe përmbushje emocional që ata mund të mos i marrin në shtëpi. Këto humbje po zgjerojnë boshllëqet që ka lënë pandemia dhe mund të çojnë në ndikime ekonomike që prekin një brez të tërë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Fëmijët zakonisht kanë pasoja më pak të rënda sesa të rriturit kur infektohen me Covid-19. Por rreth 40% e mësuesve janë mbi 50 vjeç dhe 20% mbi 60 vjeç. Shumica e mësuesve, të kujdesshëm ndaj rreziqeve shëndetësore, favorizuan arsimin online në fillim të vjeshtës. Tani, me rritjen e numrit të rasteve, sindikatat e mësuesve po vazhdojnë t’i rezistojnë një kthimi në klasë, dhe madje edhe shkollat që ishin të hapura mund të mbyllen përsëri. Qyteti i Nju Jorkut njoftoi të mërkurën se shkollat ​​e tij do të mbyllen javën e ardhshme.

Dëshmitë sugjerojnë që me masat e duhura paraprake virusi nuk përhapet shumë në klasa. Por sigurisht, edhe me masa shumë të kujdesshme, rastet do të vazhdojnë të shfaqen, dhe nëse shumë mësues do të sëmuren. Për të njëjtat arsye shoqëria tashmë i kushton rëndësi më të madhe vaksinimit të mësuesve për sëmundje të tjera infektive. Shtetet shpesh kërkojnë nga mësuesit që të marrin vaksinat e caktuara që nuk u kërkohen qytetarëve të tjerë.

Në strategjinë e saj të vaksinimit, SHBA thekson se punonjësit e kujdesit shëndetësor do të vaksinohen në fazën e parë, dhe mësuesit në fazën e dytë. Por edhe fëmijët kanë më pak të ngjarë të sëmuren, ata ende mund të kenë ngarkesa të mëdha virale. Kjo është pikërisht arsyeja përse vaksinimi i mësuesve duhet të jetë prioritet. /Wall Street Journal/

*Aron Strong është ekonomist dhe Jonathan Welburn është studiues i shkencave sociale. Të dy janë profesorë në Shkollën Pardee RAND.

Marrë nga Gazeta “Si”

Shto Koment