AktualitetBotaEditorial

Analiza- The Guardian: Koronavirusi, 100 ditët që ndryshuan botën

Nisi me një paralajmërim. U kthye në një pandemi që transformoi jetën siç e dimë tashmë…
Featured image of article: Analiza- The Guardian: Koronavirusi, 100 ditët që ndryshuan botën

Një dekadë e trazuar kishte arritur ditën e fundit. Ishte festa e Vitit të Ri 2019 dhe pjesa më e madhe e botës po përgatitej të festonte. Padituritë e vitit 2010 ishin ndalur në shpërthime dhe valë që do të formësonin epokën përpara: Brexit, luftën civile Siriane, krizat e refugjatëve, përhapjen e mediave sociale dhe nacionalizmin që do të zhurmonte përsëri. Vetëm në orët e fundit, para se të nisnin dhe pikat e llogaritjes, zhvillimi më pasues i dekadës nga të gjithë të mëparshmit, shkatërroi sipërfaqen.

Në orën 1:38 pasdite më 31 dhjetor, një faqe interneti e qeverisë kineze njoftoi zbulimin e një “pneumonie të panjohur” në zonën përreth tregut me shumicë në Kinën e Jugut në Wuhan, një qytet industrial me 11 milion njerëz. Përhapja ishte tek vetëm një person, nga të paktën një duzinë që duhet të konfirmohej nga Organizata Botërore e Shëndetit atë dhjetor, përfshirë rastet e Ebolës në Afrikën perëndimore, fruthi në Paqësor dhe ethet e dengos në Afganistan. Jashtë Kinës, zbulimi i virusit mezi u vu re.

Gjatë 100 ditëve të ardhshme, virusi do të ngrinte udhëtimin ndërkombëtar, duke shuar aktivitetin ekonomik dhe do të kufizonte gjysmën e njerëzimit në shtëpitë e tyre, duke infektuar më shumë se një milion njerëz dhe duke numëruar, duke përfshirë një nënkryetar iranian, aktorin Idris Elba, kryeministrin britanik e ministra. Para mesit të prillit, më shumë se 75,000 do të vdisnin.

Por e gjithë kjo ishte akoma e paimagjinueshme në fund të dhjetorit, kur ora 11.59 para mesnate, shpërthyen fishekzjarret dhe njerëzit u përqafuan në ahengje dhe në rrugë të mbushura.

Dita 1- E Mërkurë 1 Janar

Tregu i prodhimeve të detit në Wuhan u mbyll

Tregu i ushqimeve të detit në Wuhan është i mrekullueshëm, por sot në mëngjes policia ka mbyllur kornizat metalike të tregut, dyert blu të tregtarëve. Punëtorët me kostume marrin me kujdes produktet nga sipërfaqet dhe i vendosin në qese plastike të mbyllura.

Mesazhe shqetësuese po qarkullojnë në mediat sociale kineze, të nxitura nga dokumentet mjekësore që kanë dalë duke paralajmëruar që pacientët e paraqitur në spitalet e Wuhanit kanë simptoma të këqija.

“Sars është me siguri, mos lejoni që infermierët të shkojnë jashtë,” thuhet në një mesazh. Një tjetër thotë: «Lani duart tuaja. Maska. Doreza “

Autoritetet në Tajvan po shohin me alarm. Ishulli tashmë po zbaton masa paraprake shëndetësore: mbërritjet në fluturime të drejtpërdrejta nga Wuhani po ekzaminohen për simptoma të ngjashme me gripin përpara se të mund të zbresin.

Brenda dy ditësh, Singapori dhe Hong Kong do të monitorojnë mbërritjet nga qyteti në kufijtë e tyre. Në Wuhan, tetë persona akuzohen për përhapjen e “thashethemeve” për sëmundjen dhe janë thirrur në Byronë e Sigurisë Publike. Një tjetër që do të qortohet është një okulisti në Wuhan, Li Wenliang, pasi iu tregoi një grup studentëve një analizë të virusit që ai besonte se ishte Sars. Fraza të tilla si “pneumonia e panjohur e Wuhanit” dhe “tregu i prodhimeve të detit në Wuhan” janë censuruar tashmë në YY, një platformë e njohur në vend.

Dita 9- E enjte 9 janar

Koronavirusi, i identifikuar

Sëmundja e mistershme është identifikuar: Shkencëtarët kinezë thonë se pacientët e sëmurë në Wuhan kanë marrë një koronavirus të pazbuluar më parë. Dy koronaviruse, Sars dhe Mers, kanë ndezur pandemitë këtë shekull. Edhe i riu është vdekjeprurës.

Një natë më parë, një burrë 61-vjeçar vdiq në një spital të Wuhan, viktima e parë e njohur. Gjetja e virusit ka lejuar mjekët të shohin pacientët për të cilët mendohej se ishin të infektuar, por që në fakt kishin vetëm pneumoni të zakonshme. Asnjë rast i ri koronavirusi nuk u gjet për katër ditë.

Identifikimi i virusit të ri është në hije, pas disa spekulimeve për një rrëzim aeroplani në periferi të Teheranit. Irani e ka kaluar përgjegjësinë tek një gabim teknik por fotot dhe videot që qarkullojnë në internet ngritën dyshime se ai ishte rrëzuar. Më vonë, një studim zbulon se epidemia është dyfishuar çdo javë. Të nesërmen, okulisti Li Wenliang, do të fillojë të shfaqë simptomat e para.

Dita e 13-të- E hënë 13 Janar

Tajlanda raporton rastin e parë

Ka kaluar më shumë se një javë që kur autoritetet shëndetësore të Wuhan konfirmuan për herë të fundit një rast të koronavirusit të ri. Por kjo s’është asgjë, pasi qyteti filloi të organizojë një takim të rëndësishëm vjetor midis zyrtarëve të partisë shtetërore dhe krahinore.

Por virusi ka rrëshqitur tashmë. Tajlanda raporton rastin e saj të parë, duke përfshirë një banor 61-vjeçar të Wuhan, temperatura e lartë e të cilit u zbulua nga një skaner i mbikëqyrjes termike në aeroportin e Bangkokut. Një komitet i specialistëve të sëmundjeve infektive takohet në Londër për të diskutuar virusin, dhe vlerëson se rreziku për Mbretërinë e Bashkuar është “shumë i ulët, por garanton hetimin dhe testimin e tij”.

Qeveria kineze thotë se ende nuk ka prova të qarta të transmetimit nga njeriu në njeri. Mesazhi zyrtar ka bërë jehonë nga OBSH, e cila lëshon një njoftim për lajmin duke thënë se është e sigurt për cilësinë e përgjigjes së qeverisë kineze. Epidemiologët thonë se lajmet janë inkurajuese. “Nëse nuk ka raste të reja në ditët e ardhshme, shpërthimi ka mbaruar,” thotë Guan Yi, profesor i sëmundjeve infektive në Universitetin e Hong Kongut, për New York Times. Mjekët në Wuhan po shohin një pamje tjetër. Studimet do të tregojnë pas dy javësh se spitalet po përballen me një “një rritje eksponenciale” dhe raste që nuk kanë lidhje me tregun e Wuhanit.

Dita 20- E hënë 20 janar

Konfirmohet transmetimi nga njeriu tek njeriu

Zhong Nanshan, një ekspert i besueshëm dhe fytyra publike e përgjigjes së qeverisë kineze, shkon në televizionin shtetëror me lajme të këqija: dy raste të reja të virusit janë shfaqur në provincën Guangdong në mesin e pacientëve pa asnjë kontakt të drejtpërdrejtë me Wuhanin. Përfundimi është i qartë. “Mund të themi se është e sigurt që është një virus që transmetohet nga njeriu në-njeri“, thotë Zhong.

Teksa dukej se po zhdukej në Kinë për gati një javë, virusi tani shfaqet në të gjithë vendin. Të Premten në mbrëmje kishte katër raste të reja. Deri të Dielën, 139. Deri në fund të nesërmes, rastet do të jenë konfirmuar në Pekin dhe Shanghai.

Po përhapet në të gjithë botën: Japonia, Koreja e Jugut dhe SH.B.A., ku dje një burrë 35-vjeçar që ishte kthyer kohët e fundit nga Wuhan u paraqit në një klinikë në shtetin Uashington me një kollë dhe një ethe të lartë, u bë rasti i parë i SHBA-ve.

Donald Trump u njoftua për virusin dy ditë më parë gjatë një seance ku ai tha se do të riktheheshin në treg disa produkte, sipas Washington Post. Paniku po rritet në Wuhan.

Në orën 6 të mëngjesit, më shumë se 100 pacientë me simptoma të koronavirusit u panë në spitalin e qytetit Xiehe, i tha një punëtor Guardian.

Dita 24- E Premte 24 Janar

Virusi vjen në Evropë

Në prag të festës hënore të vitit të ri, pasi qindra miliona kinezë po udhëtojnë për të vizituar miq dhe familje, Wuhani është mbyllur. Shumica e transporteve brenda dhe jashtë qytetit janë pezulluar.  Më shumë se 800 infeksione janë zbuluar dhe 25 njerëz janë të vdekur. Qyteti është i pari që ka përjetuar shkëlqimin e plotë të shpërthimit: rritje të shpejtë të rasteve, spitale të tejmbushur dhe gjithë popullata në karantinë.

Virusi arrin në Evropë, i zbuluar në dy ardhjet e fundit nga Kina dhe një i afërm i tyre. Treshja ka pasur dhjetëra kontakte dhe autoritetet franceze thonë se janë duke punuar për të gjetur rastet të tjera të mundshme. “Ju duhet të trajtoni një epidemi sikur trajtoni një zjarr,” thotë ministrja franceze e shëndetësisë, Agnès Buzyn.

Trump mori pyetjen e tij të parë në media për virusin teksa ishte në Davos dy ditë më parë. I pyetur nëse shqetësohej nga një epidemi e mundshme, ai u përgjigj: “Aspak. Dhe ne e kemi atë plotësisht të kontrolluar. ” Të nesërmen, bllokimi i Kinës do të zgjerohet për të përfshirë 56 milion njerëz. Presidenti, Xi Jinping, do të paralajmërojë se vendi po përballet me një “situatë të rëndë”. Dhe Liang Wudong, një mjek në spitalin Xinhua në Hubei, do të bëhet mjeku i parë që vdes.

Dita 31- E Premte 31 Janar

Përhapja kalon rekord historik në ditën e Brexit

Pas gati katër viteve debat në parlament dhe në të gjithë vendin, në ora 11 e darkës, Britania zyrtarisht del nga Bashkimi Evropian. Një Big Ben virtual u rrëzua në 10 kolonat e Downing Street për ngjarjen. Aty pranë, në Sheshin e Parlamentit, Nigel Farage drejton një kor “Zot, Ruaje Mbretëreshën.”

Kjo është një ditë historike edhe për koronavirusin: deri në fund të ditës, shpërthimi do të jetë më i madh se Sars. Do të konfirmohet se ka arritur në Mbretërinë e Bashkuar. Spanja dhe Italia do të zbulojnë rastet e tyre të para. “Situata është serioze por nuk ka nevojë për alarm, gjithçka është plotësisht nën kontroll,” thotë ministri italian i shëndetësisë, Roberto Speranza. Askush nuk ka vdekur jashtë Kinës, por në Kinë numri i vdekjeve po përshpejtohet, tani në 258, me më shumë se 11,000 të infektuar. SHBA njofton se po ndalon të huajt që kohët e fundit kanë qenë në Kinë të hyjnë në territor.

Dita 36- E Martë 4 Shkurt

Vdekja e parë jashtë Kinës

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Numri zyrtar i të infektuarve në Kinë kalon 20,000, me 425 të vdekur. Një banor i Wuhan që pati pneumoni të rëndë javën e kaluar vdes në një spital në Manila në Filipine, personi i parë që i vdes nga virusi jashtë Kinës. Filipinet ndalojnë çdo ardhje të re nga Kina.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së thotë se përhapja ndërkombëtare e sëmundjes duket “minimale dhe e ngadaltë”, por megjithëse mund të përkeqësohet, dhe nuk ka nevojë të ndalohen në mënyrë të panevojshme tregtia dhe udhëtimet. Një burrë nga Londra që mbërrin në aeroportin Gatwick nga Shanghai i thotë Guardian se është i alarmuar për udhëtimin e tij atje.

Ai plotësoi një formular që detajonte informacionin e tij të kontaktit dhe planet e udhëtimit e tutje, por thotë se shkresa u injorua. Në spitalin qendror të Wuhan, gjendja e Li Wenliang është përkeqësuar. Vdekja e tij për tri ditë do të shkaktojë ulërima dhe hidhërim në qytetin e mbyllur dhe në të gjithë Kinën.

Ish-drejtorët e një zyre të gatishmërisë së pandemisë së Shtëpisë së Bardhë të shpërbërë në vitin 2018 publikojnë një pjesë të mendimit të tyre në Wall Street Journal. “Ndaloni një shpërthim të koronavirusit në Amerikë para se të fillojë,” thotë titulli.

Të nesërmen, Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të fillojnë të shpërndajnë kite të testimit të koronavirusit në të gjithë vendin. Por pajisjet kanë të meta, dhe gjatë muajit të ardhshëm SHBA do të kryejë pak më shumë se 1200 teste, ndërsa Koreja e Jugut dhe Gjermania realizojnë të paktën 12,000 në ditë. Pas disa ditësh, Trump do të tregojë një tubim në New Hampshire se shpërthimi së shpejti do të lehtësohet. “Deri në prill, ju e dini, kur të bëhet pak më ngrohtë, virusi do të largohet për mrekulli,” tha ai.

Dita 50- E Mërkurë 19 Shkurt

Shqetësimet për kishën e Koresë së Jugut

Testimi rigoroz dhe gjurmimi i zellshëm i kontaktit po shpërblehen në Korenë e Jugut, ku vetëm 30 raste të virusit janë regjistruar deri dje. Por çështja e 31-të, e zbuluar dje, është shqetësuese për autoritetet. Gruaja, 61 vjeç, i përket një sekti të fshehtë dhe mori pjesë në dy shërbime ndërsa ishte e sëmurë. Ajo injoroi kërkesat fillestare të mjekëve që të testohej për koronavirus, në vend që të shkonte për drekë në një hotel. Zyrtarët thonë se ajo ka rrezikuar të paktën 1.160 kontakte.

“Pas kësaj, [virusi] sapo shpërtheu,” tha ministri i jashtëm i Koresë, Kang Kyung-wha. Irani shpalli dy rastet e tij të para të konfirmuara, të dy në qytetin e shenjtë të Qom.
Në Milano, Atalanta vazhdojnë përrallën e tyre të Ligës e Kampionëve. “Afërsisht një e treta e popullsisë së qytetit të vogël të Bergamos ishte e pranishme në stadiumin San Siro,” thotë një raport për ndeshjen.

Mijëra Spanjollë gjithashtu bënë udhëtimin në kryeqytetin e provincës Lombardia për të parë këtë lojë. Në Las Vegas, partia Demokratike mbajti debatin e nëntë për presidentin, e para që përfshin ish-guvernatorin e New York-ut Mike Bloomberg. Debati mbizotërohet nga sulmet mbi reputacionin e Bloomberg nga senatorja e Masazazit, Elizabeth Warren. Koronavirusi nuk merr asnjë vëmendje.

Dita 56- E Martë 25 Shkurt

Virusi kap nivel global

Rastet globale tashmë kanë tejkaluar 80,000. Për herë të parë që nga kur virusi u njoftua, rastet e konfirmuara jashtë Kinës tejkalojnë ato brenda. Në numra zyrtarë, Pekini arriti kulmin e shpërthimit të tij dy ditë më parë kur 150 njerëz vdiqën. Të tjerët sapo kanë filluar ngjitjet e tyre. Italia regjistroi vdekjen e saj të parë katër ditë më parë dhe tani ka 11 vdekje. Rreth 50,000 njerëz në të gjithë veriun e Italisë kanë qenë të mbyllur për katër ditët e fundit, popullsia e parë në Evropë që është në karantinë.

Numri i vdekjeve në Iran besohet të jetë më i madhi jashtë Kinës, me të paktën 12 viktima të konfirmuara zyrtarisht dhe rreth 50 mendohet se kanë vdekur vetëm në Qom, sipas një ligjvënësi. Sëmundja po godet elitat e Republikës Islamike: Zëvendësministri i saj i shëndetësisë u shfaq në televizion dje duke u djersitur në mënyrë të jashtëzakonshme pasi tha se virusi ishte nën kontroll. Këtë pasdite, Iraj Harirchi konfirmon se ka dalë pozitiv.
Ndërsa SHBA njofton rastin e 14-të, Trump cicëroi në Twitter gjatë një vizite shtetërore në Indi: “Koronavirusi është totalisht nën kontroll në SH.B.A. Bursa duket shumë e mirë për mua!”

Dita 66- E Premte 6 Mars

Italia në krizë, Mbretëria e Bashkuar regjistron vdekjen e parë

Numri i të vdekurve në Itali është gjashtëfishuar në gjashtë ditë: më shumë se 230 italianë janë të vdekur dhe rastet janë në rritje me 1.200 të infektuar çdo ditë. Roma ka mbyllur shkollat, ka ndaluar spektatorët nga ndeshjet e futbollit në Serie A dhe po përgatitet të ringjallë Lombardinë.

“Sistemi shëndetësor rrezikon të mbingarkohet dhe ne do të kemi një problem me kujdesin intensiv nëse vazhdon një krizë eksponenciale,” thotë kryeministri, Giuseppe Conte. Një grua në të 70-tat bëhet personi i parë që vdiq nga virusi në Britani, dhe Downing Street thotë se virusi ka të ngjarë të përhapet “në një mënyrë të konsiderueshme”. Tre ditë më parë, në një konferencë për shtyp, Boris Johnson ngriti vetullat kur tha se po vazhdonte të shtrëngonte duart. “Unë isha në spital natën e shkuar, ku unë mendoj se kishte disa pacientë me koronavirus dhe unë shtrëngova duart me të gjithë,” tha ai.

Dita 71- E Mërkurë 11 Mars

Covid-19 shpallet Pandemi

Trump njofton se administrata e tij po fillon “përpjekjen më agresive dhe gjithëpërfshirëse për të përballur një virus të huaj në historinë moderne”. Numri i rasteve në SHBA ka kaluar 1.000 dhe më shumë se 116,000 njerëz janë infektuar në të gjithë botën. Tregjet e aksioneve në SH.B.A. dhe Mbretërinë e Bashkuar po shemben më shpejt se në çdo kohë që nga përplasja financiare e vitit 2008, e panikosur nga virusi dhe një luftë e çmimeve të naftës saudite-ruse.

Vdekjet në Itali rriten me 168 brenda një dite të vetme, shifra më e lartë e regjistruar kudo. Një imazh i një infermiere të rraskapitur italiane të rrëzuar mbi tryezën e saj shkon virale. Vendi po përballet me “orën e tij më të errët”, thotë Conte. OBSH deklaron atë që është bërë e qartë: Covid-19 është një pandemi.

Britania ka 456 raste, por po i reziston mbylljeve masive që po zbatohen në Evropë. Njerëzit e sëmurë dhe të prekur janë këshilluar të qëndrojnë në shtëpi, por qeveria është në mes të debatit se kostoja e shtypjes së virusit është më e lartë sesa ajo e lirive që humbasin. Lejimi i përhapjes së tij mund të “krijojë një lloj imuniteti të tufës, kështu që më shumë njerëz janë imun ndaj kësaj sëmundjeje”, i tha Sir Patrick Vallance, këshilltari kryesor shkencor i Anglisë, BBC-së.

Dita 77- E Martë 17 Mars

Jeta normale është në pritje në të gjithë botën

Kombet evropiane po mbyllen nga njëra-tjetra dhe kontinenti po mbyllet nga bota. “Ne jemi në luftë“, deklaron presidenti francez, Emmanuel Macron. Vdekjet në Itali tani tejkalojnë 450 për çdo ditë dhe së shpejti do të tejkalojnë ato në Kinë. Rastet e konfirmuara në Spanjë do të dyfishohen në më shumë se 17,000 deri në fund të javës. Tre të katërtat e atyre që kanë vdekur nga COVID-19 janë evropianë. Hourdo po sjell zhvillime të reja: më shumë raste, më shumë vdekje dhe më shumë kufizime në lëvizje. Australianët jashtë shtetit marrin një kërkesë të paparë për t’u kthyer në shtëpi sa më shpejt të jetë e mundur. Francezët janë të ndaluar të ngasin biçikleta. 40 milion banorë të Kalifornisë këshillohen që të mos largohen nga shtëpitë e tyre. Britania lëviz për të rishikuar me urgjencë strategjinë e saj, përfshirë ndërtimin e imunitetit të tufave, pasi i prezantoi në tavolinën e Boris Johnson duke treguar se mund të kushtojë gjysmë milioni jetë britanike dhe të dërgojë NHS në shkrirje. Në Burkina Faso, një ish nënkryetar i parlamentit vdes nga virusi, i pari i konfirmuar i vdekur nga Covid-19 në Afrikën nën-Sahariane. Deri në fund të javës do të ketë 1.000 raste në kontinent. Më shumë se 160,000 raste janë konfirmuar në të gjithë botën.

Dita 83- E hënë 23 Mars

Britania urdhëron mbylljen

Rastet e konfirmuara në të gjithë botën kanë tejkaluar 370,000, përfshirë më shumë se 6.600 britanikë. Në atë që mendohet të jetë një nga momentet më të shikuara në historinë e televizionit britanik, Boris Johnson urdhëron mbylljen e të gjitha bizneseve jo thelbësore dhe i kërkon popullit: “Ju duhet të qëndroni në shtëpi”. Gati 400 vetë vdesin në Spanjë, numri më i lartë i saj i përditshëm deri më tani, por do të jetë numri më i ulët për të paktën dy javët e tjera.

Më shumë se 5,000 raste të reja konfirmohen në New York, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 20,000. Deri në fund të javës, SH.B.A. do të ketë më shumë të infektuar se e gjithë bota. Vala zbret në Kinë, e cila këtë javë regjistroi ditën e saj të parë pa asnjë rast të transmetimit familjar. Të nesërmen, kryeministri i Indisë, Narendra Modi, do të nxisë kombin e tij të “harrojë se çfarë do të thotë” për tre javët e ardhshme. Mbyllja do të shkaktojë një nga migrimet më të mëdha njerëzore nëpër nënkontinent që kur u nda në 1947, pasi punëtorët përpiqen të kthehen në shtetet e tyre të origjinës. Më shumë se 3.5 miliardë njerëz në të gjithë botën tani po jetojnë në karantinë.

Dita 93- E enjte 2 Prill

Kalon një tjetër moment historik i zymtë

Rreth orës 8.40, numri i njerëzve të infektuar me Covid-19 sipas Universitetit Johns Hopkins kalon 1 milion, me më shumë se 50,000 njerëz të vdekur. Të sëmurët përfshijnë Boris Johnson, i cili thotë se ai po tregon vetëm simptoma të vogla dhe është akoma në gjendje të kryesojë qeverinë së Mbretërisë së Bashkuar. Në Hungari, kryeministrit, Viktor Orbán, iu dha fuqia për të qeverisur me dekret pa ndonjë afat kohor. Në Indi, një rast i dytë i zbuluar në Dharavi, një zonë e gjerë e varfër në Mumbai dhe një nga vendet më të dendura të popullsisë në Tokë, nxit frikën se shpërthimi i vendit mund të jetë më i keq se ai zyrtar i 2,069 rasteve. Vdekjet në Spanjë tejkalojnë 950 në një ditë të vetme. Shifrat tregojnë një rekord prej 6.6 milion amerikanë të paraqitur për të përfituar nga pagesa e papunësisë në javën e fundit, përveç më shumë se 3 milionë të tjerëve që aplikuan javën e kaluar. SHBA ka gati një çerek milione raste dhe 6,000 vdekje. Spitalet në terren janë ngritur në Central Parkun e Nju Jorkut dhe kamionë frigoriferikë janë duke u përdorur për të ruajtur të vdekurit. Trump paralajmëron “dy javë, shumë të dhimbshme” përpara.

Dita 99- E Mërkurë 8 Prill

Kursi i ardhshëm i pandemisë ende i panjohur

Boris Johnson mbetet në spital, pasi u pranua në kujdesin intensiv të hënën pasi simptomat e tij u përkeqësuan. Në disa nga vendet më të goditura të Evropës, transmetimet dhe vdekjet e reja po bien. Kina ka regjistruar ditën e saj të parë me vdekje zero dhe po rihap me kujdes qytetet. E shtuna e kaluar mund të ketë qenë dita më vdekjeprurëse deri më tani, me më shumë se 6.500 vdekje në të gjithë botën. Por disa nga vendet më të varfëra dhe më të populluara, ende zyrtarisht relativisht të paprekur nga virusi, është shumë herët të flitet me siguri.

Singapori, i cili u përshëndet për reagimin e tij të shpejtë, ka prezantuar një karantinë të rreptë mes shenjave të një valë të dytë të mundshme të infeksioneve. Vaksinat po gjurmohen me shpejtësi, por nuk ka gjasa të jenë në furnizim masiv për të paktën 18 muaj. Pakistani po rihap sektorin e ndërtimit. Me një çerek të popullsisë së saj në varfëri, vendi po ecën në një shtrëngim midis ngadalësimit të virusit dhe “sigurimit të njerëzve që të mos vdesin nga uria dhe ekonomia jonë të mos shembet“, thotë kryeministri, Imran Khan. Një të gjithë botën prej më shumë se 75,000 njerëz janë të vdekur dhe 1.3 milion janë infektuar. Rreth 270,000 janë rikuperuar. Nuk ka asnjë strategji të dakorduar se si të kthehet jeta në normale.

Përktheu nga The Guardian: Fjola Graçi-Dosja.al

Shto Koment