Editorial

Regjimi nisi rrugëtimin, opozita nuk mjafton

Një pakicë që ka vjedhur apo blerë vullnetin e njerëzve, një pakicë që ka vendosur të varfërojë shqiptarët për t’i zhveshur nga mendimi dhe të drejtat, për t’u shkatërruar vetëdijen politike dhe sociale, në mënyrë që me paratë e vjedhura, t’ua blejë dhe pushtetin që kanë një herë në katër vjet, por që nuk arrijnë ta besojnë më.
Featured image of article: Regjimi nisi rrugëtimin, opozita nuk mjafton

Një hartë dyngjyrëshe, me pakicën blu në krye, ka pushtuar si kërcënim mediat dhe rrjetet sociale. Shfaqet si fortografi besnike e hartës elektorale të Shqipërisë, si një llogari e ftohtë e votës së shqiptarëve. Në fakt është piktura më e shëmtuar e Edi Ramës, që ndryshe “fluturat” që mban në zyrë, nuk shqetëson vetëm ata që zgjedhin ta shohin. Është piktura e një përbindëshi që vjen nga historia për t’u thënë, edhe atyre që nuk duan ta shohin, se liria mbaroi.

Filloi të mbaronte në 2017, kur aleanca e Edi Ramës me oligarkët dhe krimin, prodhoi një pushtet jopërfaqësues, që si i tillë i shërbeu vetëm atij grupi, u investua që ligjet dhe institucionet të vihen në shërbim të tij dhe, në fund, kur dukej se po i vinte fundi i mandatit 4- vjecar, investoi të vinte zgjedhjet në shërbim të një mandati tjetër.
Një mandati që do të asgjësojë cdo rezistëncë ndaj një pushteti politik që kontrollohet nga 1 person, një pushteti ekonomik që kontrollohet nga pak miq të tij, një pushteti gjyqësor që kontrollohet nga avokatët e tij, një pushteti okult që drejtohet nga kriminelët e tij dhe që mbrohet nga policët e tij.

Mjafton të hapet lista e kandidatëve, të lexohen më të votuarit, për të kuptuar se si të gjitha këto pushtete i kanë shërbyer asaj që nxorën me zor kutitë e mbushura në 25 prill; një leje për instalimin e regjimit që kishte hedhur karabinanë në 4 vite.

Mbledhja e fakteve është një procedurë e tepërt. Mjafton një klikim në hartën dyngjyrëshe, për të kuptuar se më shumë se 100 mijë vota janë të blera, kanë prodhuar parti që nuk ekzistojnë dhe kandidatë pa asnjë profil, që nuk kanë patur asnjë lidhje me punën e ndershme, politikën dhe partitë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Janë 100 mijë vota ose 2 herë e gjysmë më shumë se diferenca mes PS dhe sfiduesve që shpjegohen vetëm me blerjen e votës. Janë 80 mijë vota të pavlefshme, ose dy herë më shumë se diferenca, që mjaftojnë për të hedhur dyshime mbi rezultatin. Janë 180 mijë vota jashtë votave të PS, që mjaftojnë për të kuptuar masakrën elektorale. Pa llogaritur thasët me ndihma, paratë e shpërndara si dëmshpërblime tërmeti në javët e fundit të fushatës, punësimet e paligshme të 6 muajve të fundit që janë përkthyer si vota të PS. Pa llogaritur ndryshimet e njëanshme të Kushtetutës dhe Kodit Zgjedhor, që ndanë opozitën dhe i bënë 107 mijë votat e LSI, të prodhojnë vetëm 4 deputetë, ose vetëm 1 mandat më shumë se 36 mijë votat e Tom Doshit.

Mjafton kaq për të kuptuar që Edi Rama është pakicë. Një pakicë që ka vjedhur apo blerë vullnetin e njerëzve, një pakicë që ka vendosur të varfërojë shqiptarët për t’i zhveshur nga mendimi dhe të drejtat, për t’u shkatërruar vetëdijen politike dhe sociale, në mënyrë që me paratë e vjedhura, t’ua blejë dhe pushtetin që kanë një herë në katër vjet, por që nuk arrijnë ta besojnë më.

Pasi bllokoi rrugët drejt së vërtetës, duke marrë në kontroll matësit e publikut, duke hedhur para dhe trollsa në rrjetet sociale, duke marrë mediat kreysore nën kontroll, pasi mori të dhënat personale të gjithë shqiptarëve për t’i survejuar, angazhoi administratën për të rrahur duart në mitingje dhe për të rrahur kundërshtarët jashtë tyre, angazhoi policinë në mbrojtjen e blerësve të votës dhe kriminelëve që mblidhnin karta identiteti, angazhoi gjithë shërbimet e shtetit për shantazhim ose shpërblim të votuesve dhe prodhoi lejen për të instaluar regjimin.

Tani që opozita, si instrumenti i prishur që zemërimi popullor përdori për të hequr Ramën, është shpërbërë më keq, rruga drejt totalitarizmit është e hapur. Përtej dorëheqjes se natyrshme të Bashës dhe Kryemadhit, përtej nevojës për gjetjen e lidershipit të ri, emergjenca më e madhe është gjetja e një mënyre për të shpëtuar vendin. Kushdo të jetë në krye të opozitës, nuk mund ta bëjë vetëm. Opozita, pas 4 vjetësh përpjekje pa busull, e ka humbur të drejtën morale për ta drejtuar rezistencën ndaj regjimit, atë mund ta bëjë vetëm një aleancë e madhe që të përfaqësojë gjithë qytetarët.
Kur përjetohet ajo që shkruhet në histori, është e vështirë të dallohet. Largësia e historisë dhe afërsia e realitetit krijojnë konfuzionin e formave dhe përmasave. Vështirë të dallohet, deri kur kuptohet, kur shenjat e kaplimit nga totalitarizmi dhe mpirjes nga mungesa e hapësirës bëhen evidente. Në 25 prill, regjimi nisi rrugën e pakthyeshme, dalëngadalë shenjat do pushtojnë gjithcka dhe gjithkënd, por do të jemi të mpirë për të reaguar./Dosja.al

8 Komente në “Regjimi nisi rrugëtimin, opozita nuk mjafton

 1. Zgjidhja qe ofron z. Abilekaj? Opozita nuk mjafton. Plotesisht dakord. Cfare mund te bejme? Regjimi ka mpire njerezit prej vitesh, sot u certifikua dhe kolaudua. Ofro nje zgjidhje z. Abilekaj. Mos u mjafto me konstatime.

  • Vetëm përmbysje me dhunë të rilindjes, në skandalin më të parë.

   Nqs dikush shpreson në ndonjë rrugë tjetër, rrugë tjetër në mënyrë absolute për rrëzimin e regjimeve nuk ka.

  • Perse te duket konstatim i sakte dhe jo i njeanshem ky i Abilekakt. Apo ato te Bushatit, Zhejit & Co????? Mua per vete dhe shime njerzve we njoh nuk na ofroi ose joshi me para. Votuam te bindur per te largguar njehere e mire Ilirin, Moniken dhe Berishen. Nuk kishim zgjidhje tjeter. Keshtu qe Abilekaj & Co duhet te zbresin na numri 100 mije me qindra mijra si ne. Nuk mund te votojme dhe te mendojme si kanstatuesit e njeanshem dhe jo te pavarur si keta. Votuam me te keqen me te vogel.

   • Ta paskan shplare trurin, ose je i punesuar nga rilindja. Ose je qorr dhe shurdh, qe vetem fytyren e Edi dreqit shikon dhe vetem zerin e atij degjon dhe beson. Zoti ta sjellte mendjen ne vend sa me shpwjt.

 2. Koment i sakt .Keta gazetar dhe analista qe kane ne dore organe te mediave vetem konstatojne.Me gjithe kete maskarad qe eshte bere votes ,u takon ketyre ti bashkohen zerit te opozites dhe ti japin fryme asaj qe te sensibilizojne gjithkend qe rri indiferent ,gjithkend qe ndjen neveri per ket lloj qeverisje, qe cmoralizon cdo individ qe per shume arsye shesin veten.Ju qe keni mundsi qe rrini neper studio televizive me be analiza ju duhet te jeni zeri me i madh opozitar ,se shqiptare ju ndjekin se i kane qejf emisionet politike .Juduhet tejeni mbeshtetsit me te mdhenj te opozites per ti ber njerzit qe ta kuptojne qe cfare u ka rene ne koke.Se te dalesh te flasesh per te plotesuar programin eshte e thjesht ,gjithmon e kam per gazetar profesionist e te ndershem ,jo ata qe jane pa karakter dhe te shitur .Forca kurajo.

 3. Respect dhe mirenjohje per te gjithe analistet kurajoz dhe me integritet, te cilet nuk kane qene te pakte qe kane ngritur zerin per kete narko shtet qe po instalohet ne Shqiperi. Per t’a kuptuar me mire kete regjim shikoni ne Netflix series si Narcos, Queen of South etc.
  Neveri, perbuzje gati gati eshte kriminale propaganda qe ata bejne cdo mbremje ne studiot televizive, dhe kete race gazetaresh duhet t’a denoncojme, tua themi emrin me ze te larte, si Balla, Vangjeli, Fevziu, Hila, Baze, Nano, Haxhiu & Co sepse edhe ata si politikanet kriminel kane te njejten pergjegjesi se si po rreshket Shqiperia ne humnere. Dhe si per ironi Edvin Kristaq Rama sonte do shfaqet te Fevziu, pasi ka dhunuar, perbuzur, vjedhur, mashtruar.
  Ohhhhhhhh si nuk kam nje grusht te fuqishem!
  Eshte koha te behemi bashke kunder kesaj te keqe te madhe sa nuk eshte vone, shansi i fundit! Zgjedhjet nuk duhet te njihen ne asnje menyre!

 4. Analize e qarte. Shqiptare te pashitur, shqiptare qe nuk doni me komunizmin, behuni gati. Kohe te cuditshme do vijne, historia fatkeqesisht perseritet ne kete vend …..

 5. Z. Akibeaj vetem kostaton lajmeron inkurajon me shkrimet e tij, nuk ka cfare tjeter te bej boll e ka ngritur zerin gjithe kohen neper perballje me politikane, por ne si popull e keqja me e madhe eshte se ne mendojme veorojme sot per sot vetem per interesa personale, dhe kjo ne shumicen e rasteve behet nga ne me rryshfete, me shitje (te cdo forme nga me te ndryshme). E ve theksin mbi NE POPULLI qe po nuk u ngritem ne vetem askush nuk do te na shpetoj te ardhem e femijve se per ne.., NE jemi te mbaruar per kete jete, por ATA do jetojne gjate me gjakun qe kane pire.., mos te cuditemi kur te na fusin ne TURQI…. e jo ne Evrope se do ta ndynim ate me servilizmet e mashtrimet tona te lindura me ne prej shume shume kohesh…”ta gezojme rilindjen “ e te behemi gati per ndonje vend ne tufine …

Shto Koment