Editorial

Analiza/ BBC: Çfarë mësoi Europa nga një vit pandemi

Që prej rastit të parë të diagnostikuar një vit më parë në një spital në veri të Italisë, deri te boshatisja e qyteteve të tëra, jeta e evropianëve ka ndryshuar përgjithmonë.
Featured image of article: Analiza/ BBC: Çfarë mësoi Europa nga një vit pandemi

EUROPË– Që prej rastit të parë të diagnostikuar një vit më parë në një spital në veri të Italisë, deri te boshatisja e qyteteve të tëra, jeta e evropianëve ka ndryshuar përgjithmonë.

Kufizimi i lëvizjes ka detyruar çdo vend dhe shoqëri të adaptojë rregullat dhe të rimendojë kulturën e saj. Ka pasur të vërteta të vështira dhe risi të papritura në një vit që ndryshoi Evropën.

Bllokimi i Spanjës ishte ndër më të ashpërit në Evropë, thotë Nekane Balluerka Lasa, profesoreshë e metodologjisë së shkencave të sjelljes në Universitetin e Vendit Bask. Izolimi ishte veçanërisht i vështirë për njerëzit e moshuar dhe familjet me të ardhura më të ulëta. Infeksionet u ulën, por kostoja ekonomike ishte shumë e lartë dhe mësimi kryesor ishte ndikimi në shëndetin mendor të njerëzve. Studimi i BBC zbuloi se 46% e njerëzve ndjenin shqetësim të rëndë psikologjik .

Italianët fillimisht ishin të frikësuar nga bindja jo karakteristike, thotë korrespondenti i BBC Romë, Mark Lowen. Ata ishin të parët që u shtypën nga virusi, të parët që panë njësitë e kujdesit intensiv afër kolapsit apo miqtë dhe familjen teksa po vdisnin. Respektimi për kufizimet filloi të ndryshonte me valën e dytë, me disa protesta kundër bllokimeve të rinovuara, duke pasur parasysh frikën dhe lodhjen.

Hollandezët nuk u bllokuan deri në dhjetor, por kur u vendos një shtetrrethim në janar, trazirat shpërthyen, thotë korrespondentja e BBC Hagës Anna Holligan. Tensionet kishin qenë të acaruara. Trazirat zbuluan një lumë pakënaqësie ndër breza dhe erdhën pasi një skandal i ndihmës së kujdesit për fëmijët kishte rrëzuar qeverinë. Shumica pranuan bllokimin, por ata që tashmë ishin të irrituar ndiheshin të inkurajuar pasi qeveria kishte thyer rregullat e saj.

Strategjia fillestare e Gjermanisë ishte të testonte gjerësisht dhe më pas të gjurmonte dhe të ndërpriste zinxhirët e infeksionit, thotë korrespondentja e BBC Berlin Jenny Hill. Ajo punoi derisa rastet u spiralizuan vjeshtën e kaluar. Shumica dërrmuese e gjermanëve mbështesin masat e bllokimit, sipas sondazheve. Por ka pasur një rezistencë të furishme nga disa, të cilët kanë protestuar, zakonisht pa maska ose distancime shoqërore. Disa janë thjesht të shqetësuar nga ndikimi i kufizimeve të bllokimit, por protestat kanë tendencë të mbledhin së bashku teoricienë konspiracioni, anti-vaksistë dhe aktivistë të ekstremit të djathtë.

Sllovenia ka duruar disa nga kufizimet më të rrepta në Evropë, dhe megjithatë ajo ka një nga nivelet më të larta të vdekjes në botë, thotë korrespondenti i BBC Ballkanit Guy Delauney. Udhëtimi i brendshëm u ndalua nga tetori deri në mes të shkurtit, shumica e dyqaneve u mbyllën dhe shkollat hynë në internet. Epidemiologët janë të hutuar, por njerëzit këtu dyshojnë se shoqërimi privat vazhdoi pavarësisht masave të urgjencës.

Suedia shmangu një bllokim dhe e ndërtoi strategjinë e saj kryesisht rreth udhëzimeve vullnetare të distancimit shoqëror, thotë reporteri i BBC Maddy Savage në Stokholm. Publiku kryesisht u pajtua në fillim, por, ndërsa rastet u rritën gjatë valës së dytë, pajtueshmëria u bë më e dobët. Në fund të vitit një ligj i ri pandemik u dha ministrave kompetenca më të mëdha për të kufizuar numrat në dyqane dhe në trena dhe autobusë të distancave të gjata.

Serbia ka pasur sukses spektakolar me programin e saj të vaksinimit, Bosnja fqinje ka vuajtur, thotë Guy Delauney. Bosnja nuk ka një udhëheqje të fortë dhe të centralizuar dhe trajtimi i koronavirusit ka rënë kryesisht në dy rajone gjysmë-autonome, të cilat nuk e kanë mbuluar veten me lavdi. Kryeministri i njësisë së Federatës, Fadil Novalic, do të gjykohet për dhënien e një kontrate për të blerë ventilues te një kompani e përpunimit të frutave. Dhe punëtorët shëndetësorë boshnjakë kanë më shumë të ngjarë të vaksinohen në Serbi, ku qendrat kufitare u kanë ofruar atyre një goditje.

Shoqëritë janë përgjigjur në mënyra të ndryshme

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shkalla e lindjes së Hungarisë ka rënë, thotë korrespondenti i BBC Budapest Nick Thorpe. Numrat e lindjeve filluan të bien në nëntor dhe më pas ranë më tej në dhjetor dhe janar – muajt e parë kur mund të regjistrohej një ndikim i Covid.

Gratë spanjolle e kanë pasur më të vështirë, thotë Prof Nekane Balluerka Lasa. Disa studime kanë treguar se në familjet ku burrat dhe gratë punojnë jashtë shtëpisë, gratë kalojnë shumë më shumë kohë duke u kujdesur për të moshuarit në varësi dhe për fëmijët e tyre. Kjo mund të shpjegojë pse shqetësimi psikologjik i grave gjatë pandemisë ishte më i madh se ai i burrave.

Agjizmi në Suedi është rritur, thotë Prof Ingmar Skoog. Ka 1.5 milion njerëz në Suedi mbi 70 dhe autoritetet dolën dhe thanë se nuk mund të kujdeseshin për veten e tyre. Por njerëzit e moshuar janë krejtësisht të ndryshëm nga 30 ose 40 vjet më parë: ne flasim për 70 si 50 të rinj. Ata që nuk kishin kujdestarë përbënin vetëm 10% të vdekjeve.

Shkarkimi i trurit të ngulitur në Itali është përmbysur pjesërisht, thotë Mark Lowen. Më shumë se pesë milion italianë jetojnë jashtë, me më shumë se 75% në 15 vitet e fundit, me ngritjet më të mëdha midis maturantëve dhe shkollave të mesme. Ndërsa qeveritë e njëpasnjëshme janë përpjekur t’i tundojnë përsëri, është pandemia që duket se ka pasur një ndikim më të madh në bindjen e italianëve që të kthehen, të jenë me familjet e tyre. Sfida tani do të jetë mbajtja e tyre këtu.

Evropianët përqafuan ndryshimin e jetesës në mënyra të ndryshme

Franca më në fund bëhet dixhitale , nga Lucy Williamson, korrespodente e BBC Paris. Deri në bllokimin e dytë vjeshtën e kaluar, jeta në Francë shpesh shkaktonte një epokë makinash shkrimi dhe trefishim. Pavarësisht nga një xhiro vjetore prej gati 2.4 tn € (2.1 tn; 2.9 tn $), dy të tretat e bizneseve të vogla nuk funksiononin në internet, dhe faqet e internetit të dyqaneve të mëdha ikonike si Galeries Lafayette ose BHV ofruan pak më shumë se një adresë dhe orët e hapjes, plus një imazh ose dy nga disa këpucë të zbukuruara. Tani, gjithçka, nga vaktet e kafeneve te pagesa e taksave dhe aplikimet për kartat e qëndrimit mund të bëhen në internet dhe dyqanet e departamenteve kanë faqe të shkëlqyera. Rritja e ekonomisë dixhitale ka qenë një qëllim kryesor për Presidentin Emmanuel Macron

Spanjollët po punojnë nga shtëpia, tani për tani , nga Prof Nekane Balluerka Lasa. Spanja është një kulturë shumë miqësore. Studentët e universitetit tashmë kalojnë një javë në shtëpi dhe një javë në universitet – dhe ata duan të vijnë çdo ditë.

Austriakëve u pëlqente tradicionalisht të paguanin me para në dorë, por një sondazh nga Banka Kombëtare Austriake verën e kaluar sugjeron që pandemia mund të ketë përshpejtuar një prirje tashmë ekzistuese drejt pagesave pa para, si me pjesën tjetër të Evropës.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment