Bota

Analisti në Kinë ngre alarmin: SHBA dhe Kina drejt një “lufte të ftohtë”

Analisti është shprehur se vendet e Azisë Juglindore ka të ngjarë të detyrohen të zgjedhin në cilën anë janë pavarësisht synimeve për të mbajtur marrëdhënie miqësore me dy prej ekonomive më të mëdha në botë.
Featured image of article: Analisti në Kinë ngre alarmin: SHBA dhe Kina drejt një “lufte të ftohtë” Donald Trump dhe Xi Jinping

SINGAPOR– SHBA-ja  dhe Kina kanë “vlera diametralisht të kundërta” dhe përfundimisht do të kalojnë në një “luftë të re të ftohtë” në dekadat e ardhshme, tha një analist i Kinës nga Fitch Solutions.

 “Me një luftë të re të ftohtë, dua të them një luftë gjithëpërfshirëse, mbase brezi, globale ekonomike, ushtarake dhe ideologjike që mund të çojë në një ndarje të pjesëve të mëdha të botës në një bllok pro-SH.A dhe një bllok pro-Kinë me një numër të konsiderueshëm të vendeve të kapura në mes,”-tha Tay, i cili është një analist për ekipin e rrezikut të vendit të Azisë në Singapor.

Analisti është shprehur se vendet e Azisë Juglindore ka të ngjarë të detyrohen të zgjedhin në cilën anë janë pavarësisht synimeve për të mbajtur marrëdhënie miqësore me dy prej ekonomive më të mëdha në botë. Por do të ishte e vështirë për ta të thyejnë Kinën duke pasur parasysh se ata duhet të bashkëjetojnë në të njëjtin rajon.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Duke hedhur dritë mbi vërejtjet e tij rreth një “ngërçi ideologjik” midis të dy vendeve, Tay vuri në dukje një memo të lëshuar nga partia e vetme qeverisëse e Kinës shtatë vite më parë që e njeh demokracinë kushtetuese dhe lirinë e shtypit si kërcënime ndaj sundimit të saj. Nga ana tjetër, vendet në Perëndim i konsiderojnë këto vlera universale.

Burimi: CNBC

(A.k.dosja.al)

Shto Koment