KRYESORET
Aktualitet

AMT ankimon mosfillimin e hetimeve për kallëzimet në SPAK

4 Tetor 2021, 09:31 Nga DOSJA
AMT ankimon mosfillimin e hetimeve për kallëzimet në SPAK

TIRANË- Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka dërguar një kërkesë ankimore për mosfillimin e hetimeve nga SPAK në lidhje me kallzimet që janë bërë deri tani. Në një deklaratë për mediat, përfaqësuesja e AMT-së Adriana Kalaja u shpreh se edhe pse padia ndaj Ministres së Kulturës Elva Margariti është dorëzuar që në muajin korrik, kallëzimi nuk është marrë parasysh. Kalaja në fjalën e saj u bëri thirrje ambasadorëve të huaj që të mos ndërhyjnë në sistemin gjyqësor, ndërkohë që shtoi se jaë të gatshëm të shkojnë deri në Strasburg për drejtësinë e teatrit.

“Ne i kemi drejtuar një pyetje Gjykatës së shakllës së parë, kush janë mosvendimet e kësaj ministre që nuk ka vënë në lëvizje mekanizmat për këto hetime. Në një krah SPAK ka pushur vendimin për ministren Margariti dhe kompetencat janë kaluar në prokurorinë e Tiranës. Jemi koshientë që nuk është veprim individual i policisë por është zbatuar urdhri i ministres që e pranoi në 21 korrik. Është totalisht e gabuar, Spak shkel dispozitat ligjore dhe Margatriti duhet të dilte e pastër pas kësaj. Ne kemi bërë kërkese për mosdekretimin e kësaj ministre. Është evidente që nesë prokuroja e SPAK do të vërtetonte që të gjitha dyshimet tona janë të bazuara në ligj, do të rezultonte që ajo në bashkëpunim me punonjësit e policisë ka shpërdoruar detyrën.

Në dijeni edhe të publikut, ne kemi besim te drejtësia dhe ligji i barabartë për të gjithë pavarësisht funksionit, informacion për cështjet e teatrit është se janë bvashkuar të gjitha cështjet në një dosje dhe megjithësë ka përfunduar afati ligjor për përfundimi e hetimeve ne sot nuk dimë se cfarë bëhet me këtë dosje, a ka kaluar për gjykim është zgjatur apo është pushuar.

Ne mbi të gjitha ushtrojmë të drejtat tona kushtetuese sepse nëse SPAK është levë e një ambasadoreje për presion ndaj ndonjë zyrtari ky nuk është problemi jonë. Ne na shqetëson që një ambasadore futet në kundërshtim me nenet e kushtetutës , është një presion ndaj këtij organi për të pushuar cështjet e teatrit. Do të shkojmë deri në Strasburg për drejtesine e teatrit. Përvec ministres, kemi bërë ankim edhe për një tjetër vendimarrje për Sotir Kllapi prokuror dhe Manjola Kajana të cilët në bashkëpunim me nj tj po mbrojnë ushtrimi i ndikimit të paligjshëm në Gjykatën Kushtetuese. Ky vendim për mosfillimin e hetimeve ndaj Kllapit nuk është i drejtë.

Nga ana tjetër sot në orën 10 në gjyaktën e apelit po bëhet seanca për vendimin për mosfillimin e hetimit ndaj shumë zyrtarëve , kryeministrit dhe kryebashkiakut të Tiranës të cilët kanë ngritur një padi korruptive për transferimin e zonës së teatrit, gjë për të cilën jo vetëm na u dha e drejta por edge tentativa etyre për të mbyllur keëtë aferë korruptive kërkuan pushimin e gjykimit. Ne kishim një vit që u kërkonim të hiqnin dorë nga ajo cështje. Do të rrimë në rrugën që kemi nisurm i kërkojmë ambasadorëve të mos ndërhyjnë në cështjet gjyqësore . Në sheshin e teatrit do të rindërtohet teatri ashtu dhe sic ka qenë”, tha Kalaja.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Aktualitet 4 Tetor 2021, 08:37

GREQI– Keli, 38-vjeçari shqiptar që u vra një natë më parë në Athinë, vetëm pak orë para se të vritej ishte live në Facebook.Pamjet e publikuara ng...

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin