Sport

Amerikanët kërkojnë një ndryshim në futboll, në Europë mendojnë ndryshe

Si do të vendosnit ju?
Featured image of article: Amerikanët kërkojnë një ndryshim në futboll, në Europë mendojnë ndryshe

MLS po mendon të fusë një risi dhe të bëhet kampionati i parë që të përfshijë në rregullore zëvendësimin e përkohshëm. IFAB e jep lejen për zhvillimin e testeve dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po e mendojnë seriozisht diçka të tillë.

Sigurisht zëvendësimi i përkohshëm do të përdoret në raste të veçanta, kur lojtarët marrin goditje në kokë, tronditen dhe më pas kanë edhe marrje mendsh. Kur ndodh diçka e tillë duhet një kontroll mjekësor që zgjat më shumë.

Kështu, mendohet që lojtari të qëndrojë deri në 10 minuta jashtë dhe në vend të tij të aktivizohet një tjetër futbollist. Pas i dëmtuari të kontrollohet, atëherë edhe stafi teknik merr vendimin përfundimtar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjithsesi ka edhe kundër diçkaje të tillë, me FIFA, UEFA dhe Premier League që janë dakord për një zëvendësim në raste të tilla, (nëse janë bërë tre ndërrimet, të lind e drejta të bësh edhe një tjetër) por ai të jetë përfundimtar.

M.P. / Dosja.al

Shto Koment