Politike

Ambasadorja e SHBA: Qytetarët s’duhet të presin më, palët politike që gjejnë vullnet dhe të ngrenë Gjykatën Kushtetuese

Kim është shprehur më tej se qytetarët nuk duhet të presin më që të ketë një gjykatë funksionale.  
Featured image of article: Ambasadorja e SHBA: Qytetarët s’duhet të presin më, palët politike që gjejnë vullnet dhe të ngrenë Gjykatën Kushtetuese Yuri Kim, ambasadore e SHBA në Tiranë

TIRANË- Ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim, ka folur sot për Reformën në Drejtësi dhe ecurinë e saj. Në një intervistë në EuroNews, Kim ka këkuar që të gjendet vullneti politk dhe të ngrihet Gjykata Kushtetuese. Ajo është shprehur më tej se qytetarët nuk duhet të presin më që të ketë një gjykatë funksionale.  

Reforma në drejtësi ka bërë përparim të prekshëm por kërkon ende punë… ka ardhur koha që të gjithë udhëheqësit të tregojnë vullnet politik dhe të ngrenë Gjykatën Kushtetuese. Qytetarët nuk duhet të presin”, u shpreh ambasadorja.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo është intervista e parë e Kim pas emiërimit në Shqipëri, ku ka folur dhe për udhëheqjen e SHBA në ndihmën globale, lirinë e medias në Shqipëri, marrëdhëniet SHBA-Shqipëri.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment