Aktualitet

Ambasada në Athinë jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët e bllokuar në Greqi: Mënyrat dhe kushtet për t’u kthyer në atdhe

Ambasada shqiptare në Athinë tregon mënyrat dhe kushtet sesi shqiptarët e bllokuar atje mund të kthehen në atdhe.
Featured image of article: Ambasada në Athinë jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët e bllokuar në Greqi: Mënyrat dhe kushtet për t’u kthyer në atdhe Foto ilustruese

Greqi- Ambasada shqiptare në Athinë ka njoftuar se kufiri tokësor midis Shqipërisë dhe Greqisë (në pikat Kakavi, Kapshticë, Qafë Botë) është i hapur për qytetarët e bllokuar në shtetit grek, që ka mbaruar afati 90-ditor i qëndrimit. Ambasada thekson se kufiri është i hapur edhe për personat që kanë urgjenca shëndetësore. Në njoftim theksohet se kalimi i kufirit lejohet vetëm për këmbësorët, të cilët nga ana tjetër kufirit, duhet t’i presë një person,  që ka marrë autorizim nga Policia.

Njoftimi:

Duke marrë parasysh situatën e rënduar për shkak të përhapjes së pandemisë së COVID-19, dhe në vijim të shqetësimeve të ngritura lidhur me kthimin në Shqipëri të shtetasve shqiptarë të cilët ndodhen në Greqi në kuadrin e regjimit 90 ditor të qëndrimit në zonën Shengen, sqarojmë se:

Aktualisht, kufiri tokësor midis Shqipërisë dhe Greqisë (Kakavi, Kapshticë, Qafë Botë) është i hapur për qytetarët të cilët duan të kthehen në Shqipëri, të cilëve u mbaron afati maksimal i qëndrimit 90-ditor në Greqi, ose për raste urgjente/shëndetësore; Kalimi i kufirit lejohet vetëm për këmbësorët, duke u kujdesur që nga ana tjetër e kufirit t’i marrë një person/i afërm/i njohur i cili duhet të ketë tërhequr paraprakisht nga Komisariati i Policisë në Shqipëri autorizimin për udhëtimin drejt kufirit. Aplikacioni për Autorizimin personal gjendet në linkun http://autorizime.asp.gov.al; Për lëvizjen drejt pikës kufitare të Kakavijës mund te merret informacion në agjencinë e autobusëve Leoforo Kifisias 100, nr tel 0030215129363 ose 0030 210 5129365, për linjë udhëtimi deri në Janinë dhe nga aty për lëvizje deri në kufi;

Për të lëvizur brenda territorit grek, në kontekstin e masës së shpallur nga autoritetet greke për ndalimin e lëvizjeve jo të nevojshme, duhet të ndiqen udhëzimet që gjenden në linkun https://forma.gov.gr/;

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas kthimit në Shqipëri duhet të ndiqni udhëzimet e autoriteteve shqiptare dhe të qëndroni në izolim për 14 ditë, për të evituar masa disiplinore;

 Mund të kërkoni shtyrje të qëndrimit 90 ditor në Komisariatin e Policisë ku keni vendqëndrimin aktual, vetëm në rast të karantinimit për shkak të virusit Covid-19, ose të problemeve të rënda shëndetësore të vërtetuara me raport mjekësor nga mjeku qe trajton sëmundjen tuaj.

Për çdo sqarim të mëtejshëm ose nevojë emergjente, ju mund të kontaktoni në telefonin e emergjencës së Ambasadës i cili funksionon 24/7: +306941658183, ose të dërgoni e-mail në adresën elektronike: embassy.athens@mfa.gov.al.

Pas përhapjes së COVID-19 në vendin tonë, qeveria shqiptare mbylli kufijtë. Shumë qytetarë shqiptarë kanë ngelur të bllokuar jashtë vendit. Ndërkohë qeveria shQiptare ka nisur procesin e riatdhesimit. Avioni “Lasgushi” po sjell në atdhe shqiptarët që mbetën jashtë vendit, pas mbylljes së kufijve.

J.V/Dosja.al 

Shto Koment