Politike

Manifestimi i Metës, ambasada e SHBA thirrje shtetasve amerikanë: Shmangeni, në tubimet e fundit pati dhunë

Në një deklaratë për mediat ambasada shkuan se ka patur dhunë, prandaj u bën thirrje që të qëndrojnë sa më larg e të ndjekin mediat të cilat pasqyrojnë atë çfarë ndodh.
Featured image of article: Manifestimi i Metës, ambasada e SHBA thirrje shtetasve amerikanë: Shmangeni, në tubimet e fundit pati dhunë Ambasada e SHBA dhe Ilir Meta

TIRANË- Ambasada e SHBA ka reaguar për manifestimin e Presidentit Ilir Meta duke u bërë thirrje qytetarëve amerikanë në Shqipëri që ta shmangin atë. Në një deklaratë për mediat, ambasada shkuan se ka patur dhunë prandaj u bën thirrje që të qëndrojnë sa më larg e të ndjekin mediat të cilat pasqyrojnë atë çfarë ndodh.

“Vendndodhja: Pikat e grumbullimit të shpallura përfshijnë, por nuk kufizohen vetëm në këto zona në Tiranë, Shqipëri: Bulevardi Deshmoret e Kombit. Ngjarja: Një tubim politik pritet të zhvillohet në 2 Mars 2020 duke filluar rreth orës 5:00 pasdite Kohëzgjatja e tubimit të pritshëm nuk dihet. Demonstratat e kaluara kanë përfshirë dhunën. Forcat e sigurisë kanë përdorur topa uji dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat

Personeli i Ambasadës amerikane dhe anëtarët e familjes janë drejtuar për të shmangur zonën ku janë mbledhur demonstruesit. Veprimet për të ndërmarrë: Shmangni vendet e mundshme të protestës përfshirë Bulevardin Kombëtar. Monitoroni median lokale për azhurnime. Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj. Mbani një profil të ulët“, shkruan ambasada e SHBA.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Presidenti Ilir Meta prej ditësh ka publikuar datën se kur do mbahet manifestimi kundër asaj që e quan ‘grushti i shtetit’. Meta është shprehur se në 2 mars bashkë me qytetarët do çlirojnë institucionet që sipas tij kanë rënë.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment