Rajoni

Taksa ndaj mallrave serbe, SHBA shton presionin ndaj Albin Kurtit: Po shqyrtojmë mundësinë e heqjes së trupave ushtarake

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani, si kandidatë për Kryeministër në zgjedhjet e 6 tetorit, kishte premtuar heqjen e taksës dhe zëvendësimin e saj me masa të gjëra reciprociteti me Serbinë. Por, tash kur ata udhëheqin koalicionin qeverisës, ende nuk kanë lëvizur në këtë drejtim.
Featured image of article: Taksa ndaj mallrave serbe, SHBA shton presionin ndaj Albin Kurtit: Po shqyrtojmë mundësinë e heqjes së trupave ushtarake Albin Kurti

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shkuar një hap përpara në presionin ndaj Qeverisë së Kosovës për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe. Gazeta Express, përmes burimeve të saj amerikane, ka mësuar se Ambasadori i SHBA’së, Philip Kosnett, i ka thënë Kryeministrit Kurti se vendi i tij po shqyrton edhe mundësinë e heqjes së trupave të saj nga Kosova – nëse nuk hiqet taksa ndaj Serbisë. Ky është kërcënimi më serioz i SHBA’së ndaj Kosovës.

Muaj më parë ishte spekuluar shumë se amerikanët po shqyrtojnë heqjen e kampit Bondsteel nga Kosova – nëse lidershipi politik i saj vazhdon të mos-bindet ndaj sugjerimeve ndërkombëtare për heqjen e taksës. Por, ky informacion nuk ishte konfirmuar asnjëherë.

Sido që të jetë, ky opsion duket se po shqyrtohet seriozisht.

Burime amerikane, i kanë thënë Gazetës Express në kushte anonimiteti se Philip Kosnett, në takimin e fundit, i ka thënë Albin Kurtit se duhet ta heq taksën menjëherë, ndryshe SHBA do të veprojë.

“Ambasada amerikane në Prishtinë i ka thënë Kurtit se prezenca e forcave amerikane në Kosovë është duke u shqyrtuar tashmë”, ka treguar burimi i Gazetës Express.

Ky njëherësh është kërcënimi më i madh që SHBA ka bërë ndaj Kosovës, prej që Qeveria e Kosovës vendosi tarifën 100 përqind për mallrat serbe dhe boshnjake, si përgjigje ndaj fushatës diplomatike agresive të Serbisë në heqjen e njohjeve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani, si kandidatë për Kryeministër në zgjedhjet e 6 tetorit, kishte premtuar heqjen e taksës dhe zëvendësimin e saj me masa të gjëra reciprociteti me Serbinë. Por, tash kur ata udhëheqin koalicionin qeverisës, ende nuk kanë lëvizur në këtë drejtim.

I dërguari i Presidentit Trump në dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadori Richard Grenell, është kategorik që taksa të hiqet menjëherë në mënyrë që të rifillojë dialogu. Gjasat janë që një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë të ndodh shumë shpejt. Por, pikërisht kjo duket se po i tremb udhëheqësit e rinj të Kosovës.

Në një intervistë për Radion Europa e Lirë, Kryeministri Kurti kishte deklaruar se “nuk kemi nevojë të nxitojmë në këtë proces, meqenëse në prill edhe në Serbi do të ketë zgjedhje”. Nuk dihet nëse pikërisht për këtë arsye Kurti po e vonon heqjen e taksës.

Marrë nga Ekspress

(k.m/dosja.al)

Një Koment në “Taksa ndaj mallrave serbe, SHBA shton presionin ndaj Albin Kurtit: Po shqyrtojmë mundësinë e heqjes së trupave ushtarake

  1. A nuk e kuptoni se Amerika e ka humbur fuqine ndaj Rusis te Putinit dhe Kines neqoftese keta dy shtete nuk njohin Kosoven ateheri Kosova smundet te behet shtet,dhe Amerikanet e kuptuan se Serbija nuk po dorezohet shkaku i ndihmes se tyre nga Rusija dhe Kina dhe disa shtete tjera te BE ,dhe tani Amerikanet ia kthejn shpinen Kosoves dhe japin fajin Kosoves ne vend qete ndodhte e kunderta dhe ti benin presion Serbise ,cka dote ndodhe tani ?Serbija ne diallog dote prezantoj nji autonomi te plote per Kosoven dhe Amerikanet dhe BE dota miratojne ate prezantim dhe keshtu Kosova dote mbetet nder Serbine,dhe mbasandej dote fillojne me Shqiperine,merni shembull sesa e forte esht Amerka filloj me koren e veriut nuk ndodhi asgje pse? ndihma e Kines,Irani ,Syrija,Venecuella ,Krimea ndihma e Rusise .Amerikanet jan te forte vetem me nji kualicion kurse vetem smunden te bejn asgje pra Albin shum respekt per ty si Shqiptare por me nji lule nuk del pranvera .

Shto Koment