Aktualitet

U shpëtua nga ‘kampi i ferrit’ në Siri/ Alvin Berisha tërësisht ndryshe, zbulon planet e familjes, ja destinacioni i pushimeve të verës

Historia e 11-vjeçarit u bë publike nga emisioni investigativ italian “Le Ienne”, ku me ndihmën e gazetarëve, pas pesë vitesh kërkimeve në fund, i ati i dëshpëruar Afrim Berisha, arriti të depërtonte në kampet e Sirisë dhe takoi të birin, në 25 shtator të këtij viti.
Featured image of article: U shpëtua nga ‘kampi i ferrit’ në Siri/ Alvin Berisha tërësisht ndryshe, zbulon planet e familjes, ja destinacioni i pushimeve të verës Alvin Berisha

ITALI– Alvin Berisha, 11-vjeçari që u shpëtua nga kampi i Al Holit në Siri, i është rikthyer jetës normale. Berisha ka hapur pak kohë më parë një llogari në Instagram, ku edhe ndan momente të ditës së tij me miqtë. 

11-vjeçari së fundmi ka zbuluar se kësaj here pas shumë kohësh do të udhëtojë për pushime verore, të cilat do t’i kalojë në Shqipëri.

Postimi i Alvinit

Historia e 11-vjeçarit u bë publike nga emisioni investigativ italian “Le Ienne”, ku me ndihmën e gazetarëve, pas pesë vitesh kërkimeve në fund, i ati i dëshpëruar Afrim Berisha, arriti të depërtonte në kampet e Sirisë dhe takoi të birin, në 25 shtator të këtij viti.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tre ditë pas publikimit të investigimit të “Le Iene” për rastin e fëmijët 11 vjeç dha dorëheqjen edhe Genti Gazheli, ambasadori i Shqipërisë në Turqi, por të prekurit nga historia e të voglit shqiptar nuk u dorëzuan.

Italianë, shqiptarë dhe njerëz anëmbanë botës bashkë me median ushtruan presion mbi qeverinë shqiptare dhe organet kompetente në mënyrë që 11-vjeçari të hidhej sërish në krahët e të atit dhe këtë herë për të mos u larguar më kurrë.

(k.m/dosjal.al)

Shto Koment