KRYESORET
Politike

VIDEO- Alibeaj për avionin në Vermosh: Të huajt na bien me gjithë ‘mall’ në Shqipëri!

5 Tetor 2021, 10:21 Nga DOSJA
VIDEO- Alibeaj për avionin në Vermosh: Të huajt na bien me

TIRANË– Deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka debatuar me Ministrin e Brendshëm Bledi Çuçi, i cili tha se ligji “Për të huajt” përmirëson punësimin e të huajve në vendin tonë. I pranishëm në Komisionin e Sigurisë, Alibeaj përmendi edhe avionin e rrëzuar një ditë më parë në Vermosh, teksa tha se janë pikërisht të huajt ata që po rrëzohen në vendin tonë, bashkë me drogën që sipas tij, kanë dashur të transportonin.

Alibeaj e pyeti Çuçin se çfarë kishte për të thënë për këtë gjë, kurse Ministri i Brendshëm tha se e vetmja gje që i pret shkelësit e ligjit është ndëshkimi. Në fakt, piloti dhe pasagjeri janë larguar nga vendi i ngjarjes pas rrëzimit të avionit, ende pa ardhur policia….


PJESË NGA DEBATI:

Bledi Çuçi: Çështja e azilit nuk ka lidhje me këtë ligj. Secili e zgjedh vetë vendin se ku do të jetojë

Enkelejd Alibeaj: Po dëmtojme shqiptarët, po marrim skllevërit modernë. Çfarë parashikoni ju për një avion që raësisht bien në terrenin shqiptar dhe që zhduken po rastësisht me një fuoristradë bashkëm e mallin. Policia e Shtetit nuk ka bërë asgjë. Çfarë parashikon Policia për këta të huaj që bien në territorin tonë. A ka mundësi të mbaroj unë se po flas?

Bledi Çuçi: U zgjatët…

Enkelejd Alibeaj: E fundit, zoti ministër….të rinjtë në këtë vend kanë vetëm dy alternativa, o ikin ose merren me krime, trafik droge e vrasje. Ka një përgjigje për këtë situatë? Ju falenderoj.

Paulin Sterkaj: Kur keni kaq shumë pyetje për ministrin, bëni interpelancë, mos ta bëjmë Komisionin e bezdisshëm, nuk kam asgjë me ju, ju mirëpres dhe jam shumë i gëzuar që keni ardhur, por mos ta shtojmë se do na shkojë nga gjashtë orë kjo punë.

Enkelejd Alibeaj: Familjet shqiptare janë përgjysmuar, të gjitha pyetjet kanë lidhje me lëndën që po diskutojmë.

LAJM KRYESOR: Rrëzohet dekreti i Metës për ligjin “Për të huajt”, Çuçi: Lehtëson punësimin e të huajve në vendin tonë. Alibeaj: Ata vijnë shkarkojnë mallin me avion. (Debatet e plota)

(f.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar