Bota

Alexei Navalny i transformuar totalisht, shfaqet me kokën e rruar dhe i dobësuar pas grevës së urisë

44-vjeçari po vuan një dënim prej dy vjet e gjysmë për shkelje të lirimit me kusht për një dënim të mëparshëm që ai thotë se ishte i motivuar politikisht.
Featured image of article: Alexei Navalny i transformuar totalisht, shfaqet me kokën e rruar dhe i dobësuar pas grevës së urisë Alexei Navalny

RUSI– Kritiku i Kremlinit Alexei Navalny është paraqitur në gjykatë përmes një lidhjeje video nga burgu, duke u dukur i tjetërsuar nga greva e urisë.

44-vjeçari po vuan një dënim prej dy vjet e gjysmë për shkelje të lirimit me kusht për një dënim të mëparshëm që ai thotë se ishte i motivuar politikisht.

Sipas Guardian, në paraqitjen e tij të parë që nga greva e tij e urisë, të cilën ai ka thënë se gradualisht po e përfundon, shihet një Navalny me kokë të rruar dhe dukej se kishte humbur peshë.

Alexei Navalny

Navalny deklaroi grevën e tij të urisë në burg në 31 Mars për të kërkuar kujdesin e duhur mjekësor për dhimbjet e këmbëve dhe shpinës. Ai tha më 23 prill se do të fillonte ta përfundonte gradualisht pasi të kishte marrë kujdes mjekësor, edhe kur perspektivat politike për të dhe lëvizjen e tij u errësuan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të enjten ekipi i tij tha se ishte duke shpërndarë rrjetin e tij të zyrave rajonale të fushatës, përpara një seance gjyqësore për të shqyrtuar një kërkesë nga prokurorët për të deklaruar shtyllat kryesore të organizatës politike të Navalny si ekstremiste.

Më parë këtë javë një gjykatë në Moskë ndaloi Fondacionin Antikorrupsion të Navalny (FBK) dhe rrjetin e tij të drejtuar veçmas të zyrave rajonale të fushatës të postonin në internet. FBK u ndalua të martën nga hyrja në llogaritë e saj bankare me kërkesë të prokurorit dhe nga organizimi i protestave dhe botimi i artikujve në media, ndërsa gjykata shqyrtoi veprime të mëtejshme.

Nëse rrjeti deklarohet ekstremist, autoritetet do të fitojnë fuqinë ligjore për të burgosur aktivistët dhe për të ngrirë llogaritë bankare.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment