KRYESORET
Aktualitet

VIDEO/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në KLSH! Kërkesa e tyre: Në ministri na ‘përplasin’ dyert. Të merren ma

20 Shtator 2021, 05:36 Nga DOSJA
VIDEO/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në KLSH! Kërkesa e tyre:

TIRANË– Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u mblodh ditën e sotme përballë zyrave të Kontrollit të Lartë të Shtetit, ku kërkuan procedimin në Strukturën e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit të urdhërave për ‘sekuestrove preventive’. Përfaqësuesja e Aleancës u shpreh përballë gazetarëve se kanë paraqitur një kërkesë ndaj KLSH-së për pronën e Teatrit. Adriana Kalaja tha se KLSH është i vetmi institucion që i lejon të shprehin kërkesat e tyre duke i krahasuar me ministrinë e Kulturës, që sipas saj ‘u përplas dyert’. Ata kërkojnë që të depozitohet një kërkesë ndaj SPAK në mënyrë që të bëhet sekuestrimi i truallit ku ka qenë i ndërtuar teatri i vjetër.

Në deklaratën e bërë, përfaqësuesit e Aleancës u shprehën se kjo kërkesë ishte bërë me shpresën e KLSH do të merrte veprim konkete për të ndikuar tek SPAK me anë të një kërkese zyrtare për sekuestrimin e këtyre objeketeve.


Kalaja: Për mënyrën se si respektojnë ligjin për Kontrollin e Lartë të shtetit. Është një institcuon shtetëor, ku ne na hapen dyert dhe na lejohet të shprehim kërkesat që kemi. Në ministrinë e Kulturës na përplasen dyer dhe na nxjerr policia për të na bërë presion. Dua të theksoj këtë. Nga ana tjetër, ne sot vijmë përballë KLSH me një kërkesë për marrjen e masave të sekuestrove, për fondin e dhënë për fillimin e punimeve të Teatrit. KLSH në muajin qershor, ka evidentuar se te dy VKM-të që kanë dalë për hartën e zonës së Tiranës, janë në shkelje të ligjit dh epër këto në referim të ligjit 36, ka referuar një kallëzim në prokurorinë e Tiranës. Në SPAK përvec 16 kallëzimeve tona, është dhe i KLSH-së që shkon me të njëjtnë linjë si ne. KLSH ka evdientuar se janë shkelur rëndë ligjet, dhe në mënyrë të pabazuar, duke mos ngritur asnjë grup pune, duke mos bërë asnjë sondazh, ka evidentuar se përbëjnë vepër penale. Kemi bërë kërkesa të vazhdueshme vëninë e sekuestros prevetie. Është vënë në shkurt të këtij viti dhe që në shkurt deri tani, në mënyrë të pakuptimte ne nuk marrim asnjë informacion. Vetë gjykata ka analizuar se përse Teatri nuk duhet prishur. Jemi në kushtet që duhet kërkuar para SPAK sekuestrimi i këtyre sekuestrove.

Por çfarë ka ndodhur me Teatrin deri më tani?

Gjykata Kushtetuese pezulloi ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar duke rrëzuar kështu ligjin special dhe kalimin e Teatrit në pronësi të Bashkisë Tiranë. Në vendimin e saj, pasi Këshilli Kombëtar i Territorit miratoi lejen për ndërtimin e Teatrit të Ri Kombëtar, Kushtetuesja i dhënë të drejtë Presidentit Ilir Meta dhe ka rrëzuar Ligjin Special për dhënien me koncesion të hapësirës së truallit të Teatrit Kombëtar, si dhe ka shfuqizuar vendimin për kalimin në pronësi të Bashkisë Tiranë të ndërtesës së Teatrit Kombëtar.

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?