Rajoni

Konferenca e Sigurisë/ Kurti takon Moore në Mynih, britaniku: Mbështesim Kosovën, jemi miq të mëdhenj

Këtë e ka bërë të ditur Richard Moore në një postim në Twitter ku dhe nëpërmjet një statusi ka uruar kryeministrin e kosovës për programin e qeverisjes së tij. Gjithashtu ai e ka cilësuar Mbretërinë e Bashkuar si një nga miqtë më të mirë për Kosovën.
Featured image of article: Konferenca e Sigurisë/ Kurti takon Moore në Mynih, britaniku: Mbështesim Kosovën, jemi miq të mëdhenj Albin Kurti dhe Richard Moore
Përditësuar:

GJERMANI-Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ditën e sotme është takuar në Mynih me drejtorin e përgjithshëm për Çështjet e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Në këtë takim ata kanë diskutuar për nevojën  e rinisjes së bisedimeve me Serbinë. Këtë e ka bërë të ditur Richard Moore në një postim në Twitter ku dhe nëpërmjet një statusi ka uruar kryeministrin e kosovës për programin e qeverisjes së tij. Gjithashtu ai e ka cilësuar Mbretërinë e Bashkuar si një nga miqtë më të mirë për Kosovën.

 Takim i shkëlqyeshëm me kryeministrin e kosovarëve. I urova për programin e qeverisë së tij të re dhe nevojënpër të diskutuar për të rinisjen bisedimet me Serbinë. Asnjë mik më i mirë.”- shkruan Moore në postimin e tij.

portimi i Richard Moore

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në Mynih të Gjermanisë është mbajtur Konferenca e Sigurisë. Në këtë ceremoni kanë qenë të pranishëm presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, kryeministri Edi Rama dhe kryeministri I ri Kosovës Albin Kurti. Në Mynih dje u nënshkrua marrëveshja për hekurudhat dhe autostradat mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo marrëveshje është arritur me ndërmjetësimin e ambasadorit amerikan në Gjermani, Richard Grenell që njëherit është edhe i Dërguari i Posaçëm i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment