Bota

Alarmohet vendi/ Ishin nisur për në Maqedoninë e Veriut, avionët amerikanë bllokohen nga ata rus

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat ndërkombëtare ndëkohë për këtë akt shkruar edhe Ambasada ruse në Shkup,
Featured image of article: Alarmohet vendi/ Ishin nisur për në Maqedoninë e Veriut, avionët amerikanë bllokohen nga ata rus Avionët

MAQEDONI E VERIUT- Avionëve luftarakë amerikanë B1, që sot fluturuan mbi Maqedoninë e Veriut për nder të anëtarësimit të këtij shteti në NATO, u është zënë rruga nga dy avionë luftarakë rus.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat ndërkombëtare ndëkohë për këtë akt shkruar edhe Ambasada ruse në Shkup,

“Dy lanserëve amerikanë B1 nga baza ajrore në Elsvort, Dakota Jugore, që shkonin drejt kufirit shtetëror të Rusisë mbi Detin e Zi, u është zënë rruga sot nga dy avionë luftarak rus Sukhoi. #StopNATO” -shkruhet në një postim në rrjetet sociale.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vendi është alarmuar ku menjëherë në rrjetet sociale kanë shpërndarë video duke u bërë thirrje që të largohen.

Sot mbi Maqedoninë e Veriut fluturuan avionë ushtarakë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Greqisë. Kjo u bë si shenjë mirëseardhjeje në NATO e anëtarit më të ri të Aleancës. Ambasada e SHBA ka shkruar se përmes këtij fluturimi shprehin mbështetjen e tyre të madhe ndaj Maqedonisë së Veriut.


(A.K.Dosja.al)

Shto Koment