Bota

Alarmohet situata në SHBA/ Uragani “Sally” zbret në bregdetin e Gjirit të SHBA, pritet që të përkeqësohet moti

Sipas medaive të huaja kushtet po përkeqësohen ndërsa afrohet stuhia. Më shumë se 87,000 shtëpi dhe biznese kanë humbur energjinë elektrike që nga e Marta vonë ndërsa ujërat e Gjirit kanë mbuluar plazhet.
Featured image of article: Alarmohet situata në SHBA/ Uragani “Sally” zbret në bregdetin e Gjirit të SHBA, pritet që të përkeqësohet moti Pamje nga SHBA

SHBA– Shirat e rrëmbyeshëm që janë shkaktuar si pasojë e ‘Uraganin Sally’ në Alabama dhe Florida parashikohet të vazhdojnë për më shumë se 12 orë, ndërsa erërat pritet të jenë me 80 milje në orë.

Pamje nga SHBA

Sipas medaive të huaja kushtet po përkeqësohen ndërsa afrohet stuhia. Më shumë se 87,000 shtëpi dhe biznese kanë humbur energjinë elektrike që nga e Marta vonë ndërsa ujërat e Gjirit kanë mbuluar plazhet. Parashikuesit thonë se stuhia kërcënon të shkaktojë përmbytje të rrezikshme.

Pamje nga SHBA

Qendra Kombëtare e Uraganeve në Miami tha se erërat kryesore të qëndrueshme të Sally ishin rritur nga 80 mph (128 kph) në afër 85 mph (140 kph) ndërsa mbërtheheshin në det të hapur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Pamje nga SHBA

Parashikuesit thanë se Sally mund të forcohet edhe më shumë përpara se qendra e saj të arrijë në Bregun Verior të Gjirit.

Burimi:ampabay.

(a.k.dosja.al)

Shto Koment