Bota

Alarmi i OKB/ Dhuna ndaj grave ‘një pandemi’ e re

Kjo javë shënoi 10 vjet që kur 13 vendet e para u nënshtruan në konventë, parë si një pikë kthese në përpjekjet për të adresuar dhunën ndaj grave.
Featured image of article: Alarmi i OKB/ Dhuna ndaj grave ‘një pandemi’ e re Foto Ilustruese

SHBA– Një dekadë pas fillimit të konventës së Stambollit, traktati historik i të drejtave të njeriut për të ndaluar dhunën me bazë gjinore, gratë po përballen me një sulm global ndaj të drejtave dhe sigurisë së tyre, sipas fushatave.

Kjo javë shënoi 10 vjet që kur 13 vendet e para u nënshtruan në konventë, parë si një pikë kthese në përpjekjet për të adresuar dhunën ndaj grave.

Sipas Guardian, përkundër 46 vendeve që nënshkruajnë traktatin, bota është përfshirë nga një pandemi e dhunës ndaj grave, e përkeqësuar dhe e ekspozuar nga Covid-19, sipas një të dërguari të KB.

Pandemia Covid zbuloi se çfarë po ndodhte më parë,” – tha Dubravka Šimonović, raportuese speciale e KB për dhunën ndaj grave. Ajo tha në të gjithë botën ka pasur një rritje të madhe të thirrjeve në linjat e ndihmës për dhunën në familje, raporte të grave të humbura ose të vrara, dhe mungesa e vendeve të sigurta për ata që largohen nga abuzimi.

Rritja e dhunës ndaj grave dhe vajzave është pasqyruar nga një reagim politik kundër konventës – korniza e parë ligjore e detyrueshme ligjore për të parandaluar dhunën në familje, për të mbrojtur të mbijetuarit dhe për të promovuar barazinë.

Në mars, për dënimin e përhapur të brendshëm dhe ndërkombëtar, Turqia, vendlindja e konventës, njoftoi se do të tërhiqej nga koventa nga korriku. Tërheqja e Turqisë nga konventa përfshiu retorikën e përshkallëzuar anti-feministe, anti-gra dhe anti-LGBTQ + nga politikanët e saj, duke përfshirë presidentin, Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan ka deklaruar publikisht dhe vazhdimisht se nuk beson në barazinë midis burrave dhe grave dhe qeveria e tij gjithnjë e më shumë ka lidhur sigurinë e grave me qëndrimin në shtëpi me familjet e tyre dhe lindjen e më shumë fëmijëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ne humbëm një rrjet sigurie”, tha Elif Ege, nga organizata e grave për strehim Mor Çati në Stamboll. “Konventa e Stambollit nuk u zbatua siç duhet gjatë gjithë viteve… por kjo nuk do të thotë se ishte plotësisht joefektive; ishte një mjet i rëndësishëm në duart e organizatave feministe ”.

Në Ukrainë ka pasur një kundërshtim të fortë ndaj nënshkrimit dhe ratifikimit të konventës nga grupet fetare që e perceptojnë atë si një kërcënim për “vlerat familjare”.

Në Meksikë, 10 gra viten në bazë të gjinisë çdo ditë. Në Peru midis marsit dhe korrikut të vitit 2020, kishte 11 mijë raste të dhunës ndaj grave, sipas ministrisë së grave, me pothuajse 30% të atyre që u sulmuan nën moshën 18 vjeç.

Në Egjipt, e cila nuk ka nënshkruar kurrë konventën e Stambollit, ka pasur përpjekje në rritje për të heshtur aktivistët feministë për shkeljen e të ashtuquajturave vlera familjare.

Megjithatë, aktivistët dhe grupet e të drejtave të grave kanë insistuar që konventa e Stambollit të mbetet një armë e fuqishme në luftën për t’i dhënë fund dhunës me bazë gjinore.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment