Bota

Akuzat për korrupsion, mijëra bullgarë kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit, protestuesit bllokojnë rrugët kryesore të Sofjes, arrestohen 12 persona

Bullgarët kanë protestuar për të 30-ën ditë rresht në rrugët e Sofjes. Ata kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit, të cilin e akzuojnë për korrupsion.
Featured image of article: Akuzat për korrupsion, mijëra bullgarë kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit, protestuesit bllokojnë rrugët kryesore të Sofjes, arrestohen 12 persona Protesta në Bullgari

BULLGARI-Protestat anti-qeveritare në Bullgari janë futur në ditën e 30-të. Mbrëmjen e djeshme rreth 5 mijë protestues bllokuan rrugën e Sofjes, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Boyko Borisov, të cilin e akuzojnë për korrupsion.

Protesta u shtri edhe në 5 qytet të tjera, përfshi Varnan dhe Plovdiv. Policia më herët kishte shpërndarë turmat, por protestusit u mblodhën sërish në rrugët kryesore të kryeqytetit.

Ministri i brendshëm, siguroi se trafiku është normalizuar dhe se nuk do të lejohej më bllokimi i rrugëve. Por të premten protestuesit bllokuan 3 rrugët lidhëse të qytetit, duke vendosur kazanët e mbeturinave. Policia ndërhyri dhe arrestoi 12 prej protestuesve, të cilët tashmë ndodhen prapa hekurave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjatë muajve të shkuar, mijëra njerëz kanë marrë pjesë në protesta kundër kryeministrit Borisov, i cili mban postin që prej 2009-ës. Qytetarët gjithashtu kanë protestuar edhe ndaj krye prokurorit Ivan Geshev, pas aksionit të armatosur më 7 korrik ndaj rojeve të presidentit Rumen Radev, i cili është një kritik i qeverisë.

Marrë dhe përshtatur nga Euronews

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment