KRYESORET
Politike

Akuzat për borxhin/ Debat mes dy ministreve dhe Vasilit:Sillni marrëveshje të bardhë

9 Dhjetor 2021, 13:22 Nga DOSJA
Akuzat për borxhin/ Debat mes dy ministreve dhe Vasilit:Sillni

TIRANË– Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, janë përfshirë në debat me nënkryetarin e LSI-së, Petrit Vasili në sallën e Kuvendit.

Debati nisi pasi Vasili në fjalën e tij deklaroi se ai, deputetët e opozitës dhe qytetarët janë të paqartë për shpërndarjen e buxhetit të vitit 2022 sa i përket dikasterit të Shëndetësisë. Ibrahimaj u përgjigj se qeveria ka bërë transparencë të plotë në lidhje me përdorimin dhe efektin e borxhit, ndërsa shtoi se borxhi i marrë dy vitet e fundit është përkthyer në rritje ekonomike. Ndërsa Vasili u shpreh se qeveria po sjell një marrëveshje të bardhë e se po kërkon votë koperativiste politike.


“Unë nuk e kuptoj dot kurajon e një anëtareje qeverie që merr përsipër të gënjejë publikisht. Kjo marrëveshje ka sëbashku shtojca, të barasvlershme ligjërisht për tu zbatuar. Zonja ministre transparencë do të thotë që këto vendet boshe të ishin me shifra plot dhe shqiptarët duhet të dëgjonin kaq: ‘ky borxh që po merret do përdoret për këtë gjë’. Nëse jeni të pazotë për të bërë asgjë sillni një marrëveshje të bardhë dhe kërkoni në votë koperativiste politike”.

Vasili këmbëngul në faktin se në dokumentin që i është dorëzuar deputetëve nuk ka transparencë.

“Tabela është e bardhë dhe gjithë këto dëngla nuk kanë lidhje me ne fare. Nëse ju zonja kryetare mund të thoni ka një korrigjim dhe dokumentet kanë ardhur dhe janë të pajisur me numra, sërish këto janë pa asnjë specifikim. Kush merr përsipër të gënjejë publikisht këtu duhet të marrë përgjegjësitë”, përmbyll ai.

Për të sqaruarmë tej nënkryetarin e LSI-së dhe për të hedhur poshtë akuzat e tij ndërhyri edhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

“Në Komisionin e Shëndetësisë janë dhënë me detaje të gjitha shpenzimet e kryera dhe çfarë parashikohet të kryhet me këtë kredi. Këtë taktikë po e përdorin shumë vende Europiane. Shifrat dhe të gjitha ato informacione që ju thotë sot thoni se nuk janë dhënë janë dhënë në Komisione. Të vërtetat janë të raportuara me shifra dhe fakte konkrete, për të gjithë faturën e përballimit të pandemisë. Të gjitha faturat janë të llogaritura me transparencë maksimale”, u shpreh Ministrja.

LAJMI KRYESOR: LIVE- Kuvendi i Shqipërisë! Braçe ‘kritika’ për maskat: 99% prej jush nuk e vendosin

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!