Kuriozitete

Akullnajat kryesore të Antarktikut po shkrihen/ Shkencëtarët japin paralamërimi: Pritet të ketë rritje të nivelit të detit

Shkencëtarët thonë se akullnajat janë shumë të ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike. Një studim i ri, botuar në Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave të Hënën, zbuloi se akullnajat po dobësoen në themelet e tyre dhe ky dëmtim gjatë dekadave të fundit po shpejton shembjen e rafteve të tyre.
Featured image of article: Akullnajat kryesore të Antarktikut po shkrihen/ Shkencëtarët japin paralamërimi: Pritet të ketë rritje të nivelit të detit Pamje nga Antarktiku

Imazhet satelitore tregojnë se dy akullnajat e rëndësishme në Antarktik kanë filluar të shkrihen. Akullnajat Pine Island dhe Thwaites, të cilat qëndrojnë pranë njëra-tjetrës në Antarktidën Perëndimore në Detin Amundsen, janë ndër akullnajat me ndryshimin më të shpejtë në rajon, që tashmë përbëjnë 5% të rritjes globale të nivelit të detit.

Shkencëtarët thonë se akullnajat janë shumë të ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike.
Një studim i ri, botuar në Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave të Hënën, zbuloi se akullnajat po dobësoen në themelet e tyre dhe ky dëmtim gjatë dekadave të fundit po shpejton shembjen e rafteve të tyre.

Të dy akullnajat në mënyrë efektive veprojnë si arterie që lidhin akullin e Antarktikut Perëndimor me oqeanin nëse këta do të shkrihen plotësisht nivelet globale të detit do të rriten me 1.2 metra (4 këmbë) sipas NASA.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: CNN

(A.K.dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment