LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e Osman Berberit, çfarë zbulohet nga përgjimet/ "Ta marrin nusen e atij, që është mbesa ime, ta arrestojnë…"

Babait të një vajze katër vjeçare, që thuhet se u rrëmbye mesditën e datës 19 shkurt 2009. Nga persona të veshur si policë, brenda një lokali, fare pranë banesës së tij në Kodër Kamëz. Vetëm pak orë, pasi një telefonatë urgjente, e kishte nxjerrë herët në mëngjes nga banesa.

29 Maj 2024, 20:40 Nga r.ll
Vrasja e Osman Berberit, çfarë zbulohet nga përgjimet/ "Ta
foto ilustruese

TIRANË- Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala, ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw shkurt tw vitit 2009, kur u gjet i masakruar Osman Berberi, në atë kohë vetëm 27 vjeç.

Babait të një vajze katër vjeçare, që thuhet se u rrëmbye mesditën e datës 19 shkurt 2009. Nga persona të veshur si policë, brenda një lokali, fare pranë banesës së tij në Kodër Kamëz. Vetëm pak orë, pasi një telefonatë urgjente, e kishte nxjerrë herët në mëngjes nga banesa.

Për herë të parë emisioni ‘Në shënjestër’, pas kaq shumë vitesh, do të përpiqet të hedhë edhe njëherë dritë mbi rrëmbimin, torturimin dhe mënyrën se si gjet i masakruar, 27 vjeçari, Osman Berberi, më datë 28 shkurt 2009, rreth orës 11.00 të mesditës, në këmbët e ‘Urës me Harqe’ në Milot, apo ndryshe e njohur si Ura e Zogut.

Halili, nuk preferoi të fliste në telefon për fatin e Osmanit, një përgjim ambiental i kryer nga grupi hetues, midis tij, gruas dhe nënës së viktimës, lë të kuptohet se bashkëshortja e Osmanit di gjithçka mbi vrasjen e partnerit të saj.

Biseda të cilat emisioni ‘Në shënjestër’, po i sjell të redaktuara.

Përgjimi

Më datë 18 Nëntor 2009 në banesën e tyre në qytetin e Durresit është kryer një përgjim ambjental ndërmjet shtetases Diamanta Hima, Halil dhe Hane Bushkashi.

Diamanta- Ai çun iku, unë dua të di kush ma bëri dhe ku ma kanë vrarë.

Nuk e nxjerr llafin në këtë dynja, sa të jem gjallë. Ti vetëm më kallëzo drejt.

Halili-Ai ka qenë një nga çunat më të mirë, më të respektueshëm. Duhet kapur nga koka puna.

Diamanta-Për një ngatërresë nuk të vret kush në atë farë feje.

Halili-Nëqoftëse nuk arrestohet e shoqja, nuk gjindet asnjëherë.

Vetëm e shoqja e di se kush e ka vra.

Diamanta- Po s’të vret njeri për një konflikt dhe një dashnor, s’të vret kush!

Hane- Nusja, pra, ky është duke të ta thënë prerë, nusja. Gruaja i di të gjitha.

Halili- Ta marrin nusen e atij, që është mbesa ime, ta arrestojnë, ti futin hekurat, kur ti nxjerrë.

Sipas shënimit të lënë në fund të këtij përgjimi, policia del në konkluzionin se bashkëshortët Bushkashi, kanë dijeni mbi vrasjen e Osmanit.

Dhe këtë e lidhin me konfliktin që çifti kishte midis tyre.

Shënim i cili përforcohet edhe nga një përgjim tjetër, këtë herë midis Halilit dhe bashkëshortes së tij.

Të cilët kujdesen që të mos i tregojnë grupit hetues, detaje mbi atë çfarë ata dinë apo kanë dëgjuar mbi vrasjen.

Por ta mbyllin këtë punë duke thënë se ai, pra Osmani, ishte djalë i mirë dhe ata s’dinë kurrë gjë për vrasjen e tij.

Përgjime daja i Odetës, nuses së Osmanit

Gjithashtu jan֝ë kryer veprime me teknikën operative (ambientale) ndërmjet dajës së bashkëshortes së Osman Berberit, Odeta Berberi (Xhani), Halil Bushkashi dhe bashkëshortes së tij Hane Bushkashi.

Në një moment ajo i shprehet bashkëshortit të saj Halil Bushkashit:

‘… Le që unë do them s’di gjë në atë krah, s’di gjë ku jam vetë. E njoh për çun të mirë atë dhe u lamë. Se si ka shkuar me gruan, mirë apo keq, unë s’di gjë..’

Ndërsa Halil Bushkashi shprehet ‘…Po ajo qenka trapë, nuk duhet marrë njeri nëpër gojë. Duhet të marrë nusen e djalit ta çojë atje. Ajo i qit të gjitha…’

Por duke iu kthyer edhe njëherë te përplasja që Osmani kishte me bashkëshorten e tij, për shkak të asaj që ai e cilësonte si imoraliteti i familjes së saj, është me vend t’i kthehemi edhe njëherë historisë së motrës së bashkëshortes së tij.

Të cilën ai pati rrëfyer se e gjeti duke zbritur nga një motel të shoqëruar me personin me emrin Kujtim.

Person, që pas verifikimeve të tij, rezultoi të jetë bashkëshorti i vajzës së tezes së babait të saj.

I cili jetonte në qytetin e Laçit.

Aty ku Aurora, motra e Odetës, bashkëshortes së Osmanit, ishte strehuar për disa kohë.

Histori e cila, duket shumë më e komplikuar se kaq, po t’i besojmë rrëfimit të mëtejshëm në polici, të nënës së viktimës.

***

Aurora ka ndejtur 2-3 vjet tek vjerra e Kujtimit nga Laci e cila është dhe tezja e babait të saj, Veli Xhani. Kur gruas së Kujtimit, pra Tashës, i ranë në vesh disa fjalë të Aurorës në lidhje me Kujtimin, atëherë Xhahrija e cila punon në zyrën e gjendjes civile të qytetit të Laçit, e përzuri nga shtëpia Aurorën.

Dua të shpjegoj edhe diçka tjetër në lidhje me Alban Skonjën.

Dy javë para se Osmani të kthehej nga Greqia, Luçiana Xhani i kishtë dhënë Alban Skonjës, vajzën e saj, Aurorën me vete në kohën që ky i fundit ishte në kërkim nga policia, dhe banonte në një shtëpi me qira në qytetin e Laçit.

Në këtë kohë Alban Skonja mbante me vete edhe një vajzë nga qyteti i Durrësit e cila ishte me origjinë nga Skrapari, të cilën e quanin Ina. e cila vinte shpesh edhe në shtëpinë e Luçianës dhe ishte prezantuar si e dashura e Alban Skonjës.

Unë pastaj i kam thënë Luçiana Xhanit, se si ia ke dhënë Albanit, vajzën tënde, Aurorën, i cili është dhe në kërkim dhe po ta kapi policia  ku do të shkojë vajza jote?

Por a është përplasja me familjen e bashkëshortes, motivi i vërtetë përse Osman Berberi, u rrëmbye, u torturua dhe u vra në atë mënyrë?

Dhe a u munduan autorët e vërtetë të vrasjes, të shfrytëzonin jetën e tij të mbushur me problemeve, që kishte krijuar midis Greqisë dhe Shqipërisë, me persona të ndryshëm, me qëllim për të larguar sa më shumë pistën e vërtetë të hetimit, nga ata vetë.

Marrë nga Balkan Web.

vrasja e osman berberit

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët