Kulture

Aktorët më të mirë të Hollivudit në vitin 2019

Këta janë 10 aktorët, puna e të cilëve në filmat ku ato kanë luajtur i ka bërë të  shfaqen shumë tërheqës, sfidues dhe frymëzues për vitin 2019. Shfaqjet janë shumë të larmishme dhe megjithatë, këtë vit, ne na tërhoqi vëmendjen një temë, ose të paktën një model.
Featured image of article: Aktorët më të mirë të Hollivudit në vitin 2019 Aktoret me te mire te vitit

TIRANË-  Shumica e këtyre aktorëve, jo të gjithë, por shumica prej tyre janë zgjedhur për portretet e tyre si artistë, njerëz që jetojnë në skenë ose ekran po gjithmonë aty ku përplasen origjinalitetin dhe artifaktin.

Kjo nuk është e re. Aktorët e filmit kanë qenë të imponuar të paktën që nga “The Jazz Singer”, pasi teatri dhe muzika mund të jetë rruga më e besueshme për një çmim Akademie.

Në botën e kulturës të tejmbushur me të famshëm dhe me personazhe nga televizioni, bën që lista e interpretuesve të shkëlqyeshëm në këto faqe përfshin jo vetëm Jennifer Lopez, por edhe Ramona Vega, një kërcimtare në klubet e natës që ngjall shkëlqim dhe dramë, (roli që mban Lopez në filmin e saj të fundit.)

Performuesit profesionistë nuk janë të vetmit që vuajnë një akt. Edhe personazhet e njohur, në rolet e tyre rrezikojnë të humbasin kontaktin me veten dhe shpirtin e tyre, si në rastin e Robert De Niro në “The Irishman”.

Adam Driver

Aktori i mirënjohur Adam Driver i cili ka lujatur tek filmi “MARRIAGE STORY” përfshihet në një histori divorci.  Nuk ka dyshim se Charlie Barber, personazhi që luan Driver, është një djalë interesant. Edhe ai e di më së miri këtë gjë. Një lider që drejton një kompani teatrale në Manhattan, ai është mësuar të dëgjohet, admirohet dhe pëlqehet. Besimi i tij në apelin e tij thjesht e bën atë më tërheqës. Sharmi i tij është i pa zbatueshëm. Vjehrra e tij e së ardhmes së shpejti e adhuron atë, mbase më shumë sesa i pëlqen vajza e saj, gruaja e tij që bëhet ish-bashkëshortja e tij.

Lupita Nyong’o

Lupita Nyong’o, në rolin e saj  në filmin “Ne” është një grua që mund të bëjë një reklamë të denjë parfumesh. Ajo luan Adelaide Wilson, e cila është një femër e ndritshme, e klasës së lartë dhe që kalon kohë në shtëpinë e saj fermë në Kaliforni me burrin e saj dhe dy fëmijët e tyre. Shqetësimi i saj më i madh duket të jetë vendimi i vajzës së saj adoleshente për të lënë ekipin e sportit ku ka marrë pjesë. Por në film tregohet qartë frika që ajo ndjen në çdo gjë që bën.

Julianne Moore

 Julianne Moore, si personazhi krejtësisht i zakonshëm i filmit Gloria Bell, nxjerr një kritikë dramatike për rolet ku gratë janë të detyruara të luajnë në jetën e përditshme. Dhe Lupita Nyong’o, në “Ne”, sforcohet duke sfiduar në mënyrë të shkëlqyeshme supozimet tona për sjelljen private dhe publike dhe maska ​​që ne mbajmë veshur për të mashtruar familjet tona, shoqëritë tona dhe veten tonë.

Brad Pitt

Ndërsa Stiffman Cliff Booth në filmin Tarantino është “Një herë në një kohë … në Hollywood”, Brad Pitt vendosi një shfaqje të guximshme të Hollivudit. Karakteri i tij është njësoj i lehtësuar duke qenë një krah mbrojtës për sigurinë njerëzore të shefit të tij dhe aktorëve të listës B, të luajtur nga Leonardo DiCaprio.

“Të dy personazhet mund të lidhen,” -thotë Pitt, në kuptimin që duhet të kalosh një evolucion për të lënë pas vështirësitë. “Ju duhet të kaloni vështirësi të thella e të brendshme.”-shton ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Antonio Banderas

Në “Dhimbje dhe lavdi”, bashkëpunimi i tij i tetë me Pedro Almodóvar, Antonio Banderas lejon që karakteristikat e tij të bukura, të buta, melankolike, të mbajnë pjesën e tyre. Karakteri i Banderas, një regjisor spanjoll i quajtur Salvador Mallo, dikur ishte një figurë kulturore rebele dhe mjaft  allegro,si vetë Almodóvar.

Plakja duhet të jetë gjëja më e lehtë për t’u kaluar. Duke folur rreptësisht dhe duke lënë mënjanë përmirësimet si rrudhat protetike dhe flokët me pluhur, herët apo vonë, mosha në film ju luan gjithmonë. Një aktor që arrin një fazë të caktuar të jetës, dhe ka qenë një fytyrë e njohur për të paktën gjysmën e botës, duhet vetëm të na tregojë atë fytyrën e vërtetë, si është ai në jetën reale.

Jennifer Lopez

Ne e shohim Jennifer Lopez në rolin e Ramona, tek filmi “Hustlers” teksa ka një shpërthim të fundit në këtë skenë. Por Jennifer Lopez kujton se kjo është si një draft i hershëm i skenarit “‘ Hustlers “, kur përshkruan skenën e parë të personazhit të saj. Ajo ka një  rol shumë kyç, dhe në vallëzimet që performon gjatë filmit, Lopez, e veshur me një veshje seksi, ku nuk i lë shumë vend imagjinatës kërcen, rrotullohet dhe nxjerr shpirtin e një femre të guximshme në klubet e natës para shumë burrave dhe femrave të zhveshura si vet ajo.

Scarlett Johansson

Në filmin  “Marrige Store”, mbizotërojnë historitë e divorceve, Scarlett luan rolin e Nicole, një rol mjaft të vështirë nga çdo film që është realizuar këtë vit. Ajo luan rolin e një gruaje vërtetësia e së cilës, për vite me radhë, është e ndarë nga supozimet e dyta martesore, nga mirësia emocionuese e Charlie. Ajo që shfaq në film Scarlett në rolin e Nicole është vetëm egërsia, lodhja, indinjata dhe vetë-rizbulimi

Robert De Niro

Robert De Niro është rikthyer me regjisorin Martin Scorsese në filmin e ri, “The Irishman” – “Irlandezi”. Filmi, në të cilin luan edhe aktori tjetër i famshëm Joe Pesci, është bazuar mbi jetën e Frank Sheeran, një vrasës me pagesë që ka punuar me disa prej figurave më famëkeqe të botës së krimit në Amerikën e shekullit XX.

Për të siguruar ekipin Scorsese për realizueshmërinë e çështjes, profesionistët e Industrial Light & Magic i kërkuan De Niro të ri-interpretojë skenën e festës së Krishtlindjes së Goodfellas. Bashkëpunëtorët e regjisorit u tronditën sesa e besueshme ishte sekuenca dixhitale”. “Ishte e jashtëzakonshme. Nëse i kapni të dy skenat dhe i vendosni ato krah për krah nuk do të gjeni lehtësisht dallimet”.-thotë Rosenthal. Të shikosh “The Irishman” është një përvojë e pazakontë, gati surreale. “Unë gjithmonë mendoja se ky film ishte i yni”, thotë De Niro. “Ne kurrë nuk do të xhirojmë një të ngashëm si ky”.

Burimi:  nytimes

A.C/Dosja.al 

Shto Koment