Rajoni

Aktivistët malazezë kundër ndërtimit të hidrocentraleve, dërgojnë peticion në parlament: Uji është i popullit

Peticioni, i paraqitur javën e kaluar, u nënshkrua nga 6,300 vetë dhe i bën thirrje shtetit të pushojë dhënien e lejeve të ndërtimit, derisa të bëhet vlerësimi strategjik i ndikimit mjedisor të këtyre centraleve.
Featured image of article: Aktivistët malazezë kundër ndërtimit të hidrocentraleve, dërgojnë peticion në parlament: Uji është i popullit Lumi Moraça në Mal të Zi

MALI I ZI- Aktivistët e mjedisit në Malin e Zi kanë paraqitur një peticion në parlament, duke bërë thirrje për një moratorium mbi ndërtimin e hidrocentraleve të vogla për shkak të ndikimit në lumenjtë dhe furnizimin me ujë.

Peticioni, i paraqitur javën e kaluar, u nënshkrua nga 6,300 vetë dhe i bën thirrje shtetit të pushojë dhënien e lejeve të ndërtimit, derisa të bëhet vlerësimi strategjik i ndikimit mjedisor të këtyre centraleve.

“Duhet të jetë fundi i shtrëngimit të objekteve energjetike dhe marrja e ujit nga popullsia lokale”, tha Natasha Kovaçeviç nga organizata joqeveritare lokale Green Home.

Në nëntor të vitit të kaluar, Parlamenti Evropian vlerësoi se shumica e hidrocentraleve në shkallë të vogël në Malin e Zi nuk i përmbushën konventat evropiane në aspektin e planifikimit dhe ndërtimit. Ai u bëri thirrje autoriteteve malazeze që të mbrojnë më mirë burimet natyrore të vendit

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mali i Zi ka parë një numër protestash nga banorët vendas mbi ndërtimin e hidrocentraleve, së fundi në lumin Bukovica në komunën e Savnikit të Malit të Zi qendror, ku vendasit po mbrojnë protestat në ndërrime dhe bllokimin e ekskavatorëve. Dy lulëzime janë planifikuar në lumë. “Falë njerëzve që qëndrojnë në ndërtimin e rojeve nuk po ecën përpara. Nëse ata marrin ujin tonë, ata marrin jetën tonë”, tha Veljko Bullatoviç, aktiviste malazeze.

Ndërkohë, ndërtimi i hidrocentraleve përbën një problem shqetësues edhe në vendin tonë, ku janë dhënë leje pa kriter për ndërtimin e tyre buzë lumenjve, siç është rasti i ndërtimit të hidrocentraleve në Valbonë. Ndërtimi i tyre ka shkatuar dëmtim të mjedisit, si dhe zvogëlimin e prurjeve të lumenjve dhe degëve të tyre.

Burimi: BalkaninSight

(a.m/dosja.al)

Shto Koment