Politike

Aktakuza për krime lufte ndaj Thaçit e Veselit, Meta kundër “Speciales”: Ngritja e saj e padrejtë dhe e sforcuar”

Presidenti Ilir Meta e ka quajtur të padrejtë dhe të sforcuar ngritjen e Gjykatës Speciale për krimet e luftës në Kosovë, ndërsa ka shpreur bindjen për pafajësinë e Thaçit dhe gjithë të akuzuarve.
Featured image of article: Aktakuza për krime lufte ndaj Thaçit e Veselit, Meta kundër “Speciales”: Ngritja e saj e padrejtë dhe e sforcuar” Ilir Meta

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka komentuar aktakzën e Prokurorisë Speciale për krime lufte, ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaaktakzën e Prokurorisë Speciale për krime lufte, ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarit të PDK, Kadri Veseli dhe 9 ish-uftëtarë të UÇK. Meta e ka quajtur të padrejtë dhe të sforcuar ngritjen e kësaj gjykate. Më tej ai ka shtuar, se beson në pafajësinë e ish-luftëtarëve të UÇK.

Nuk besoj se ka patur shqiptarë që ka qenë pro dhe e kemi konsideruar si të padrejtë dhe të sforcuar. Ka qenë një kompromis dhe siç e tha vetë Thaçi, ata e kanë marrë parasysh pse duhej pranuar ky kompromis. Jam i bindur në pafajësinë e tyre. Siç kam qenë për Haradinajn, për Limajn e për të tjerë“, tha Meta

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prokuroria Speciale dy ditë para takimit mes Kosovës dhe Serbisë në Ëashington, publikoi aktakuzën për krime lufte për Thaçin, Veselin dhe 9 ish-luftëtarë të UÇK. I gjithë spektri politik shqiptarë doli në mbrojtje të tyre, ndërsa solli edhe anulimin e rifillimit të dialogut në Washington, me ndërmjetësimin e Richard Grenell.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment