Politike

Ahmetaj tregon modelet e shtëpive që do ndërtohen pas tërmetit: Do jenë me elemente anti-sizmike

Ahmetaj tha se të gjitha banesat e reja do të kenë elemente anti-sizmike dhe do jenë të modelit 1+1 apo 2+1, por edhe 3+1.
Featured image of article: Ahmetaj tregon modelet e shtëpive që do ndërtohen pas tërmetit: Do jenë me elemente anti-sizmike Modelet e shtëpive

TIRANË- Minsitri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj në mbledhjen e Komitetit të Rindërtimit ka bërë publike sot modelet e shtëpive që do të ndërtohen në zonat e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Ahmetaj tha se  të gjitha banesat e reja do të kenë elemente anti-sizmike dhe do jenë të modelit 1+1 apo 2+1, por edhe 3+1.

Procesin e marrjeve zyrtarisht të modeleve dhe teknologjia e re modulare, përfshihen në modelet 1+1;2+1, ku  do kemi elemente anti-sizmike të standardeve evropiane. Strehimi është pjesa më e madhe e dëmeve dhe humbjeve”, tha Ahmetaj.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ditën e sotme është mbledhur për herë të 4-t Komiteti Kombëtar i Rindërtimit. Kryeministri Edi Rama kërkoi kohë për përfundimin e procesit, ndërsa ministri i Rindërtimit publikoi shifrat e dëmeve dhe metodologjinë e ndërtimeve të reja.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment