Aktualitet

Agron Tufa nuk ndalet ndaj Spartak Brahos, dërgon në Apel padinë e tij për shpifje e fyerje

Sipas dokumentit bëhet me dije se Tufa kërkon nga Gjykata e Apelit që të nis hetimet e gjykimin ndaj Brahos me akuzës e shpifjes. Kjo kërkesë e ish-kreut të ISKK vjen pasi gjykata e faktit pushoi çështjen me argumentin se nuk kishte prova të mjaftueshme.  
Featured image of article: Agron Tufa nuk ndalet ndaj Spartak Brahos, dërgon në Apel padinë e tij për shpifje e fyerje Agron Tufa dhe Spartak Braho në Kuvend

TIRANË- Ish-kreu i Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit (ISKK), Agron Tufa, nuk ka ndalur ‘luftën’ e tij me Spartak Brahon. Tashmë në azil, Tufa me anë të avokatit të tij ka apeluar vendimin e pushimit të padisë së tij për shpifje kundër deputetit të PS.

Sipas dokumentit bëhet me dije se Tufa kërkon nga Gjykata e Apelit që të nis hetimet e gjykimin ndaj Brahos me akuzës e shpifjes. Kjo kërkesë e ish-kreut të ISKK vjen pasi gjykata e faktit pushoi çështjen me argumentin se nuk kishte prova të mjaftueshme.  

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në padinë ndaj Brahos përmend deklaratat e tij të bëra ndaj Tufës që prej tij konsiderohen shpifje dhe fyerje. “…nga i akuzuari shtetasi Spartak Braho, i cili me anë të një artikulli në gazetën ‘Dita’ me titull ‘Pasi vodhi iku si të parët e tij ballistë’ të datës 4 dhjetor 2019 ka ‘fyer’ dhe ‘shpifur’ në forma të ndryshme si: ‘Hajdut e mashtrues i neveritshëm’, ‘njeri ordiner’ dhe ‘bëmat e ndyra të këtij njeriu’ si ‘vjedhjet e institucionit që drejtonte’, ‘abuzimet me paratë e taksapaguesve shqiptarë’ e ‘plagjiaturë në universitet’. Të tjera fyerje dhe shpifje pasojnë; ‘Ai (Tufa) iku i ngopur me lekët e shtetit dhe të kuvendit, tek të parët e tij që ikën si minj’ dhe ‘pavarësisht se zullumet e tij nuk kanë të sosur…për hajdutllëqet e tij’, ‘hajdut me vese tejet të rrezikshme shoqërore’, ‘milionat e qeverisë nuk i munguan dhe me siguri ka marrë me vete andej nga ka shkuar”.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment