KRYESORET
Editorial

Agonia mbaroi

11 Dhjetor 2021, 19:20 Nga DOSJA
Agonia mbaroi

Çdo njeri ndez një dritë të vetën e cila shpalos përpara të tjerëve fuqinë dhe forcën individuale të tij. Mënyra e vetme për ta ndezur atë është nëpërmjet vetvetes. Mes kërkimit të vetvetes dhe zbulimit të aftësive ne mundemi të ndezim dritën tonë. Drita e secilit individ është ajo shkallë shkëlqimi që rrjedh nga ai person kur nxjerr në pah aftësitë e tij. Ai shkëlqim cilësor, i bërë me lumturi, e bën atë individ të arrijë shkallën sipërore shpesh mbi të gjithë të tjerët. Të gjithë, me mjetet e tyre, me përpjekjet e tyre të përditshme dhe të vazhdueshme, duke mësuar gjithçka që ekziston, përpiqen fuqishëm gjatë këtij procesi. Gjëja më e rëndësishme për një person i cili arrin të ketë dritën e tij është se ai ka arritur përsosmërinë dhe elegancën e madhështisë së tij. Kur kjo dritë ndizet asgjë dhe askush nuk mundet ta fik më dot. Ky shpjegim, pak a shumë i paraqitur me fjalët e mia, i dhënë nga një psikologe më erdhi në mendje sot kur shihja Kuvendin e Partisë Demokratike.

Unë mendoj se, pikërisht sot, ndezja e kësaj drite ndodhi tek Partia Demokratike, e cila pas përpjekjeve të shumta, arriti shkallën e shkëlqimit që e lartësoi mbi të gjitha partitë e tjera. Kuvendi i saj është një rast unikal në politikën tridhjetë vjeçare, është shprehja më e lartë e frymës së shumicës. Gjatë këtyre muajve të betejës Berisha –Basha, do të ishim naivë infantil nëse, qoftë edhe për një çast të vetëm, do të mendonim se ky i fundit do të kishte më shumë mbështetës se Berisha.

Unë mendoj se as vetë Basha nuk e ka besuar ndonjëherë këtë gjë, madje mendoj se pikërisht kjo ka qenë arsyeja se përse kurrë nuk doli ballë për ballë në fushëbetejë. Kjo ka qenë arsyeja që gjatë këtyre muajve mundohej të kapej pas gjethesh e degëve, të cilat nga nxitimi për të mos u mundur, nuk e shihte se ishin të kalbura dhe të thara.Këto muaj, kam menduar se gjithmonë do të gjendej një moment reflektimi dhe nga selia e PD-së do të dilte një konferencë për shtyp me një dorëheqje ose me një pranim konkurrence, e partia do të çlirohej. Kjo gjë nuk ndodhi por, edhe pas Kuvendit të sotëm jo vetëm që nuk po ndodh momenti politik i reflektimit por, po vazhdohet me zvarritjet dhe hedhjen sa nga një degë e kalbur tek tjetra.

Lulëzim Basha dhe ata që e udhëzojnë, vazhdojnë të përpiqen të godasin, si liliputët Guliverin, me shigjetat e shkarkimeve nëpër degë dhe nuk po munden të pranojnë se anëtarësia në organin më të lartë vendimmarrës foli, foli me pjesëmarrje dhe me votë. Tashmë është e kotë rezistenca. Me vendimin për shkarkimin e 11 kryetarëve të degëve, Lulëzim Basha tregoi se ai kurrë nuk u arriti dot lartësinë e një burri shteti apo të një politikani të denjë si kandidat për kryeministër. Ai nuk e di se fitojnë pikërisht ata që guxojnë. Ai gjatë viteve që drejtoi Partinë demokratike nuk mësoi se, burrat e shtetit dinë të tërhiqen, se personaliteti që ata krijojnë gjatë karrierës së tyre, ka më shumë rëndësi se karrigia ku i ul pushteti.

Gjithsesi, sot agonia e Partisë Demokratike, mbaroi. Ujërat e ndenjura të tetë vjetëve tani duhet të fillojnë të ndryshojnë. Sot, unë si qytetare PA PARTI, jam më e qetë sepse kam një shpresë. Unë uroj dhe shpresoj që tani e tutje të kem opozitën që dua.

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!