Aktualitet

“Afro 300 mijë shqiptarë ka rënë në kontakt me virusin’/ Mjeku Sulçebe thirrje qeverisë: Mbajtja e maskave duhet të bëhet me detyrim

Genc Sulçebe ka deklaruar se 100-300 mijë shqiptarët mund të kenë rënë në kontakt me COVID-19. Ai thekson se mbajtja e maskave duhet të bëhet me detyrim.
Featured image of article: “Afro 300 mijë shqiptarë ka rënë në kontakt me virusin’/ Mjeku Sulçebe thirrje qeverisë: Mbajtja e maskave duhet të bëhet me detyrim Genc Sulçebe

Tiranë- Mjeku Genc Sulçebe ka deklaruar se qeveria duhet ta vendosë si detyrim mbajtjen e maskës për qytetarët të cilët dalin nga shtëpia. Në emisionin  “5 pyetje për Babaramon” në Report Tv, mjeku theksoi se maskat janë i vetmi mjet mbrojtës ndaj këtij virusi, i cili përhapët përmes rrugëve të frymëmarrjes.

Virusi transmetohet nga njerëzit dhe nuk është i pavarur dhe në këtë moment distancimi i njerëzve ishte e vetmja rrugë. Mbajtja e maskave duhet të mbajë që në fillim dhe këtu ka dhe një faj OBSH që nuk dha objektiva të qarta. OBSH duhet të jepte urdhër që maskat të ishin të detyrueshëm që më herët. Ka ardhur koha që maskat të bëhen të detyrueshëm, pasi është i vetmi mjet që bllokon futjen e virusit. Qeveria të krijojë mundësinë që maskat të gjinden kudo me një çmim minimal dhe të jenë të detyrueshme“,tha Sulcebe.

Në lidhje me krijimin e imuniteti tek popullsia, profesori i Imunologjisë tha se sipas tij deri në këto momente mund të jetë prekur nga virusi 3-10 % e shqiptarëve ose 100-300 mijë persona.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ajo që është me rëndësi tani është krijimi i antitrupave dhe përcaktimi i sa personave kanë krijuar imunitete nga kontakti me këtë virus. OBSH ka thënë se duhet të ketë 2-3 % e popullatës botërore që ka krijuar anti-trupa dhe kanë rënë në kontakt me virusin. Sipas meje 3-10 % e popullsisë në Shqipëri ka rënë në kontakt ose 100-300 mijë, por shumica e kalojnë koronavirusin pa e kuptuar“, tha Sulcebe.

Ndërkohë Shqipëria është ende në luftë me koronavirusin. 736 të infektuar, 29 viktima dhe 422 të shëruar. Ky është bilanci i deritanishëm i përhapjes së pandemisë COVID-19 në Shqipëri. Situata është më e stabilizuar në vendin tonë, kur ka nisur edhe hapja graduale e ekonomisë. Tashmë Gjirokastra, Delvina, Saranda janë zona të gjelbra ku lejohet lëvizja pa autorizim në fashën e vendosur nga qeveria. Pandemia është izoluar në Krujë ku nuk ka patur më raste të reja, ndërsa edhe Shkodra duket se është nën kontroll. Edhe numri i të shtruarve në spitale është ulur, ku në të të dy spitalet COVID po marrin trajtim mjekësor 34 pacientë.

J.V/Dosja.al

Shto Koment