Bota

Koronavirusi godet dhe Afrikën, rriten rastet e të infektuarve. Vendet përballen dhe me frikën e epidemisë për shkak të sistemit të dobët shëndetësor

OBSH, falë një fondi urgjence, ka lëshuar 15 milion dollarë për të ndihmuar vendet me sistemet shëndetësore më të rrezikuara për të "identifikuar, izoluar dhe trajtuar" rastet e dyshuara. Mosha mesatare e popullsisë është shumë e ulët.
Featured image of article: Koronavirusi godet dhe Afrikën, rriten rastet e të infektuarve. Vendet përballen dhe me frikën e epidemisë për shkak të sistemit të dobët shëndetësor Dy qytetarë në Afrikë

AFRIKË- Situata e koronavirusit në Afrikë po fillon të përkeqësohet, ku në më pak se një javë shtetet e prekura nga virusi shkuan në 17. Një shenjë e dukshme e zgjerimit të infeksionit që shqetëson shumë duke pasur parasysh aftësitë dhe kushtet e sistemit shëndetësor afrikan që do të bënte shumë është gjithashtu e vështirë për të luftuar këtë emergjencë. “Frika ime më e madhe është se epidemia do të shpërthejë në ato vende ku sistemet shëndetësore nuk do të ishin në gjendje të përballeshin me këtë sfidë“, -këto ishin fjalët e drejtori të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Etiopi Tedros Ghebreyesus.

Tani, situata në afrikë po përkeqësohet qartë. Nigeria dhe Senegal u janë bashkuar vendeve të tjera me infeksione të reja si Afrika e Jugut, Bregu i Fildishtë, Burkina Faso, Togo, Kameruni, Republika Demokratike e Kongos, Guinea, Gabon, Gana, Etiopi, Kenia, Sudan, Ruanda dhe Mauritania. Nga rasti i parë i një italiani që banon në Nigeri, njerëz me kombësi të ndryshme, vendase dhe të huaj, e gjejnë veten në izolim në spitale ose në karantinë në shtëpi. Një nga vendet më të prekura nga Covid-19 është Senegal, ku festimi i Ditës së Pavarësisë në 4 Prill u anulua dje. Të paktën 19 persona kanë testuar pozitiv gjatë ditëve të kaluara. Qeveria ka marrë vendimin e rëndësishëm për të anuluar çdo festë fetare deri në njoftimin e mëtejshëm, për të shmangur përhapjen e infeksionit.

OBSH, falë një fondi urgjence, ka lëshuar 15 milion dollarë për të ndihmuar vendet me sistemet shëndetësore më të rrezikuara për të “identifikuar, izoluar dhe trajtuar” rastet e dyshuara. Mosha mesatare e popullsisë është shumë e ulët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: Inmeteo.net

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment