LIVE UPDATES
Aktualitet

ACAR në Shqipëri / Ngrijnë tubat e ujit në Dibër, qindra banorë të izoluar në Kukës

24 Janar 2022, 06:32 Nga DOSJA
ACAR në Shqipëri / Ngrijnë tubat e ujit në Dibër,

SHQIPËRI – Moti i keq, shoqëruar me ngrica dhe temperatura që arrijnë deri në -17 gradë celcius, ka mbërthyer Shqipërinë prej disa ditësh, ndërsa gjendja raportohet të rëndohet edhe në dy ditët e ardhshme, ku termometri pritet të kapë vlerën e -23 gradë në disa zona malore.

Temperaturat e ulëta, të cilat kanë kapur vlerën e -17 gradë celcius kanë shkaktuar probleme të mëdha në qytetin e Peshkopisë dhe Bulqizës, banorët e të cilëve janë pa ujë të pijshëm, për shkak të ngrirjes së tubacioneve. Në disa zona të qarkut raportohen gjithashtu edhe probleme me energjinë elektrike, ndërsa në zonat e thella malore disa rrugë janë të bllokuara dhe ka prezencë të madhe të akullit, duke përbërë një rrezik të shtuar për drejtuesit e mjeteve dhe këmbësorët.

Reshjet e dëborës dhe temperaturat e ulëta kanë izoluar qindra banorë në fisa fshatra të Kukësit. Të bllokuara janë fshatrat Zapot, Nimçë, Xhaferraj, Turraj, Borje, Pakisht, Lajme dhe Gdheshtë. Mësohet  se trashësia e dëborës në këto zona i kalon 60 cm, ndërsa problem mbetet furnizimi me energji elektrike, për shkak të dëmtimit të rrjetit që furnizon këto fshatra nga temperaturat e ulëta dhe ngricat. Banorët e këtyre zonave shprehen se ato ndodhen të bllokuar që prej ditës së premte, ndërsa deri më tani askush nuk ka ndërhyrë.

I gjithë Qarku i Korçës po përballet prej disa ditësh me temperatura tepër të ulëta, disa gradë nën zero, të cilat kanë sjellë probleme në shumë akse rrugore, ku ka pasur prani ngricash. Megjithatë, sipas Policisë, pjesa më e madhe e akseve rrugore janë të kalueshme, ndërsa ka bërë një apel për dretjuesit e mjeteve që të përdorin goma dimërore dhe zinxhirë. Sipas të dhënave të deritanishme, mësohet se, për shkak të borës dhe të ngricave vijojnë që të jenë të izoluar fshatrat Panarit, zona e Mokrës dhe Lekas, ndërkohë, ka pasur probleme me energjinë elektrike në disa fshatra të Kolonjes, Vithkuq dje në fshatra te Pogradecit, Devollit dhe Maliqit. Në orët e para të mëngjesit është bërë kriposja e rrugëve me material të përzierë kripë dhe granil, për mos krijimin e gjurmëve të akullit në rrugë për shkak të temperaturave të ulëta dhe ngricave. Kontraktorët janë në gatishmëri për proceset e punës për mirëmbajtjen dimërore gjatë ditës së sotme. Vazhdon puna për hapjen e rrugës së Panaritit nga Ndërmarrja e Shërbimeve Publike.

Ndërkohë, Instituti i Shëndetit Publik ndau ditën e djeshme disa këshilla të vlefshme për të përballuar sadopak mirë të ftohtin polar. Në këshillat e tyre, përmendet se duhet të përdorim veshje që janë të ngrohta, pulovra të trasha, xhupa që janë rezistentë ndaj erës dhe shiut.

Dita e sotme shënon nisjen e javës me temperaturat më të ulëta në territorin shqiptar. Nga temperatura të ulëta dhe ngrica do të karakterizohet moti në vendin tonë ditën e sotme. Sipas MeteoAlb bregdeti dhe zonat e ulëta vijojnë me kthjellime dhe ngrica, por vranësira më të shpeshta dhe temperatura ekstremisht të ulëta do kenë zonat malore përgjatë kufirit Lindor. Ky stabilitet i kushteve atmosferike do të na shoqërojë edhe gjatë orëve të natës, kur vranësirat shtrihen pothuajse në të gjithë vendin duke sjellë ndonjë reshje të izoluar dëbore. Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes por ulen ndjeshëm edhe në mesditë me të paktën 3 gradë duke luhatur vlerat ditore nga -13°C deri në 7°C. Era do fryjë mesatare në tokë por e fortë në det me shpejtesi 45 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar ne det dallgëzim 4 ballë.

 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Dëborë e dendur në qarkun e Dibrës, bllokohen disa fshatra, mungesë uji

Shqipëria në acar, -23 gradë Celcius në Vermosh, moti shkakton probleme

I ftohti polar në Shqipëri, aksi Librazhd-Peshkopi me zinxhirë

Korça e Pogradeci pushtohen nga akulli e ngricat, disa fshatra të izoluar e pa drita

Temperaturat -17 në Dibër / Ngrinë tubacionet, pa ujë Peshkopia dhe Bulqiza

Kukës, reshjet e dëborës dhe temperaturat e ulëta izolojnë qindra banorë

Nga sot nis ACARI!Këshillat, si të mbroheni nga i ftohti: Përdorni veshje të ngrohta

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet moti i keq ne shqiperi stuhia elpis ne shqiperi moti i keq ne shqiperi stuhia elpis ne shqiperi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra