KRYESORET
2 MINUTA ME PARE Aktualitet

Plagoset me armë zjarri një 11-vjeçar 

PUKË- Plagoset me armë zjarri një 11-vjeçar. Ende nuk dihen detaje lidhur me ngjarjen e ndodhur sot, apo lidhur me gjendjen e të mi...

Aktualitet

Aksidenti në Rinas i mori jetën 17 vjeçarit, pas 6 vitesh ende nuk gjendet fajtori

14 Tetor 2021, 07:17 Nga DOSJA
Aksidenti në Rinas i mori jetën 17 vjeçarit, pas 6 vitesh ende

TIRANË – Ngjarja ka ndodhur në orën 05:30 të mëngjesit dhe në rrugë nuk kishte qarkullim. Automjeti tip Benz që drejtohej nga Gentian Mandreja, dhe në të cilën ndodheshin dy pasagjerë, Ardian Prenga dhe Violeta Prenga, duke parë se përballë nuk vinte asnjë makinë, është futur në parakalim, në një zonë me vija të ndërprera.

Sapo ka nisur parakalimin, furgoni tip Benz që drejtohej nga Gjergji Kaçori e që ndodhej krah tij, ka nisur manovrën e kthimit majtas për në nënkalim, duke bërë që të dy automjetet të përplasen. Autovetura është rrotulluar disa herë dhe ka përfunduar e përmbysur poshtë nënkalimit, ndërsa furgoni ka ngecur në mbrojtëset metalike të rrugës. 17 vjeçari, Ardian Prenga ka humbur jetën në vendin e ngjarjes, ndërsa Violeta Prenga ka pësuar disa dëmtime serioze.

Ky aksident ka deri më tani 5 akt ekspertime. Ekspertiza e parë, e kryer nga eksperti i policisë së rendit, Ramazan Veseli, përcaktoi se shkaku determinant i këtij aksidenti ishte shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor të drejtuesit të autoveturës Gentjan Mandreja, i cili e arrestuan një javë pas aksidentit në ambientet e spitalit të Traumës. Drejtuesi i furgonit Gjergji Kaçori, është mbajtur vetëm 48 orë në paraburgim dhe më pas është lënë i lirë. Mandreja nuk e ka pranuar fajësinë dhe ka kërkuar një akt ekspertimi privat nga Shpëtim Xhetani, që e konsideron të pafajshëm.

Në fillim të shkurtit 2016 Prokuroria e Kurbinit, ka kërkuar rieskpertimin e tretë me 4 ekspertë, nga të cilët Edmond Kazazi dhe Mërkur Dobi janë përcaktuar nga organi i akuzës dhe Artur Sulçe e Mark Gjonpalaj janë përzgjedhur nga personi nën hetim.

Këta ekspertë kanë përgatitur dy akt ekspertime të ndryshme. 3 prej tyre, Edmond Kazazi, ekspert autoteknik në prokurorinë e përgjithshme, Artur Sulçe dhe Mark Gjonpalaj kanë përcaktuar si shkak determinant mungesën e sinjalistikës në këtë segment rrugor. Ndërsa Mërkur Dobi ka përcaktuar se fajtor është drejtuesi i furgonit, Gjergji Kaçori, i cili nuk është siguruar se pas tij ishte një tjetër makinë në parakalim dhe ai ka nisur manovrën për tu futur në kthesë. Këto dy akte ekspertimi i dhaë lirinëme kusht Gentjan Mandresë, pas 3 muaj burg.

Por ai nuk është pranuar nga Gjergji Kacorri, i cili ka kërkuar një tjetër rieskpertim të pestë, në përbërje të të cilit ishin 6 ekspertët: Shkëlqim Hima, Mit’hat Tola, Agron Mema, Bujar Smaja, Arjan Janku dhe Artur Sinorukaj. Riekspertimi i 5-të, ka konkluduar se shkaku kryesor i këtij aksidenti është drejtuesi i autoveturës, Gentjan Mandreja dhe se furgoni ka patur përparësi.

Por ky vendim nuk është marrë në konsideratë nga gjykata e Kurbinit e cila e ka lënë të lirë Gentjan Mandrenë dhe ka sjellë përplasje me prokuroren e Apelit të Tiranës, Fatjona Memçaj.

Ajo e akuzon gjykatën e Kurbinit se nuk ka vlerësuar provat dhe se me vendim marrjen e saj po krijon një precedent të rrezikshëm duke mbrojtur interesa të subjekteve private dhe duke mos vlerësuar një jetë të humbur. Ajo kërkoi dënimin e Gentjan Mandresë me 4 vite burg. Mirëpo edhe gjykata e Apelit në Tiranë e ka shpallur të pafajshëm Mandrenë dhe aktualisht çështja ndodhet në Gjykatën e Lartë.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht