Diaspora

Abdixhiku zbulon disa pika të platformës së Vjosa Osmanit si kandidate për presidente

Sipas Gazeta Express, ai ka thënë se ideologjia e Osmanit është ndërtuar brenda LDK-së. Ndërsa, ndër pikat e platformës, ka përmendur, çëshjen e dialogut, funksionimit të kushteturës së Kosoës dhe pavarësisë së gjyqësorit. 
Featured image of article: Abdixhiku zbulon disa pika të platformës së Vjosa Osmanit si kandidate për presidente Lumir Abdixhiku dhe Vjosa Osmani

KOSOVË-Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka zbuluar disa pika të platformës së kandidates për presidente Vjosa Osmani.

Sipas Gazeta Express, ai ka thënë se ideologjia e Osmanit është ndërtuar brenda LDK-së. Ndërsa, ndër pikat e platformës, ka përmendur, çëshjen e dialogut, funksionimit të kushteturës së Kosoës dhe pavarësisë së gjyqësorit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Është çështja e dialogut, është çështja e funksionimit kushtetues të Kosovës, çështja e përfaqësimit jashtë, çështja pavarësisë së gjyqësorit, çështja e pavarësisë e mekanzimave të sigurisë dhe është çështja e temave sensitive që i kemi pasur në tavolinë herave të shkuar tash e sa kohë. Me të cilën, tema pak a shumë në brumin ideologjik të Osmanit të ndërtuar me kohë brenda LDK-së, e përfqësojnë at bindjen tradicionale të LDK-së, për shtet të pavarur sovran, si projekt përfundimtar,”-ka thënë ai. 

(k.a/dosja.al)

Shto Koment