Bota

A u tërhoq Turqia?! Ministria e Jashme bën deklaratën e Fortë: Anija u kthye për t’u riparuar dhe për të marrë furnizime

Kthimi i Oruc Reisit në Antalia këtë fundjavë është interpretuar si tregues se Ankaraja është e përgatitur për t’u angazhuar në bisedime me Athinën, çka ngjalli reagimin e shpejtë të kryeministrit grek, Kyriakosh Mitsotakis, i cili u shpreh i gatshëm për të diskutuar konfliktin me palën turke.
Featured image of article: A u tërhoq Turqia?! Ministria e Jashme bën deklaratën e Fortë: Anija u kthye për t’u riparuar dhe për të marrë furnizime Foto Ilustruese

TURQI-Ministria e Jashtme turke deklaroi se kthimi i anijes ‘Oruc Reis’ në portin e Antalias u bë për arsye “mirëmbajtjeje dhe për furnizime”. Ai theksoi se largimi nuk është bërë si një arsye që situata në Mesdhe të qetësohet.

Kthimi i Oruc Reisit në Antalia këtë fundjavë është interpretuar si tregues se Ankaraja është e përgatitur për t’u angazhuar në bisedime me Athinën, çka ngjalli reagimin e shpejtë të kryeministrit grek, Kyriakosh Mitsotakis, i cili u shpreh i gatshëm për të diskutuar konfliktin me palën turke.

Tërheqjen e anijes, ai e përshkroi si një hap të parë pozitiv përpara dhe si shenjë që tregon se mund të ulen në tryezën e negocjatave. Por ndërkohë ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu deklaroi dhe ai se vendi i vet nuk është tërhequr nga misioni ne Mesdheun Lindor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi:ekathimerini.

(A.K.dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment