Sociale

A shmang infekimin nga koronavirusi pastrimi i hundës me solucion me bazë kripe? ISHP u përgjigjet qytetarëve

Një pyetje që është bërë ne adresë të tyre ka qenë dhe nëse pastrimi i shpeshtë i hundëve me sulucion që ka zi bazë kripën mund ti mbroj ata nga infektimi.
Featured image of article: A shmang infekimin nga koronavirusi pastrimi i hundës me solucion me bazë kripe? ISHP u përgjigjet qytetarëve Njoftimi i ISHP

TIRANË- Instituti i Shëndetit Publik, u është përgjigjur sot pyetjeve që bëjnë qytetarët për mënyrat se si mund të mbrohen nga COVID-19. Një pyetje që është bërë ne adresë të tyre ka qenë dhe nëse pastrimi i shpeshtë i hundëve me sulucion që ka zi bazë kripën mund ti mbroj ata nga infektimi.

Në një postim në mediat sociale, ISHP duke u bazuar në rekomandimet e OSHB,  shkruan se nuk ka asnjë të dhënë që tregon se përdorimi i solucioneve me bazë kripë për pastrimin e hundëve, mbron njerëzit nga infektimi me koronavirusin e ri.

Kemi të dhëna të limituara të cilat tregojnë se pastrimi i rregullt i hundëve me solucione me pazë kripe ndihmon në shërbimin më të shpejtë nga gripi i zakonshëm. Megjithatë, pastrimi i shpeshtë i hundëve me solucion me bazë krime nuk ka treguar se parandalon infeksionet respiratore”, shkruan ISHP.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

174 të infektuar në Shqipëri me Covid-19, mes tyre 4 fëmijë dhe 6 viktima. Ndërkohë që 17 nga të prekurit janë shëruar, harta e infektimit është zgjeruar. Tropoja i bashkohet listës me 2 të infektuar, ndërsa epiqendra është në Tiranë me 102 të infektuar. 12 mjekë dhe infermierë janë prekur, ndërkohë që Spitali Infektiv, COVID1 po mbush kapacitetet me 73 shtretër. Qytetarët duhet të qëndrojnë brenda.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment