Aktualitet

A lidhen masat me afrimin e zgjedhjeve? Rakacolli dhe Brataj: Absolutisht jo, shëndeti është primar!

VIDEO
E pyetur për mos mbylljen totale të vendit, si shumë shtete të Europës, Rakacolli tha se kjo gjë nuk sjell ndonjë përmirësim të dukshëm, por që gjithçka matet me indikatorët tregues të situatës.
Featured image of article: A lidhen masat me afrimin e zgjedhjeve? Rakacolli dhe Brataj: Absolutisht jo, shëndeti është primar! Komitetit Teknik i Ekspertëve

TIRANË– Kryetarja e Komitetit Teknik të ekspertëve Mira Rakacolli u shpreh e prerë se asnjë nga masat e marra prej tyre nuk ka lidhje me afrimin e zgjedhjeve.

E pyetur për mos mbylljen totale të vendit, si shumë shtete të Europës, Rakacolli tha se kjo gjë nuk sjell ndonjë përmirësim të dukshëm, por që gjithçka matet me indikatorët tregues të situatës.

Edhe drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shtoi të njëjtën gjë.


Pjesë nga fjala e tyre: 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mira Rakacolli: Kjo gjë ishte e re për të gjithë botën. Nuk lidhet absolutisht me zgjedhjet. Lidhet me indikatorë të rëndësishëm në popullsi. Masat që kemi arsyetuar janë vendosur për të ndalur përhapjen e Covid-19. Akoma nuk ka të provuar një strategji që është e mirë për të gjithë në mënyrë unike. Çdo masë që është marrë, është shëndeti i njerëzve prioritet, mbi gjithçka tjetër. Nuk lidhet absolutisht me asnjë lloj situate politike.

Skënder Brataj: Dje apo pardje janë mbledhur edhe në Greqi dhe kanë rënë dakort që mbyllja totale nuk ka dhënë efeke në indikatorët e lartpërmendur.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment