Aktualitet

A ka ardhur “Covidi i ri” në Shqipëri? Rakacolli: Ruhuni nga njerëzit që vijnë nga Britania

Mira Rakacolli u shpreh se Shqipëria ka marrë masat e para, ajo u kërkoi qytetarëve qe të ruhen nga njerëzit që vijnë nga Britania. 
Featured image of article: A ka ardhur “Covidi i ri” në Shqipëri? Rakacolli: Ruhuni nga njerëzit që vijnë nga Britania Mira Rakacolli

TIRANË– Qytetarët shqiptarë duhet të ruhen nga ata që vijnë nga Britania. Kjo është kërkesa që ka, zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli. E ftuar në ‘Abcneës’ Rakacolli u shpreh se janë marrë të gjitha masat e duhura siç është karantinimi për personat që vijnë në kufirin shqiptar.

Në pjesën jugore të Anglisë qarkullon një virus më infektues se virusi i mëparshëm. Raste të tilla thuhet se mund të ketë edhe në Holandë dhe Danimarkë, dhe është gjetur një rast i vetëm në Australi. Lëvizja e njerëzve e transmeton dhe në kohë festash ka më shumë lëvizje, kjo është arsyeja që shumë vende përfshirë edhe Shqipërinë ndaluan, të thuash ka ardhur në Shqipëri apo jo është shumë herët. Duhet parë si do të shkojë trendi, nëse do të ketë rritje duhet të bëhen sekuencat. Ne kemi laboratorin e referencës që ndodhet në Londër, për ta çuar atje, dhe në Berlin, nëse do të kemi dyshime, patjetër që do ta bëjmë. Por kjo nga ana praktike e të sjellurit, duhet të ruhemi nga udhëtarë që vijnë nga Britania. Nuk e dimë nëse ka mbërritur në Itali, shpesh flitet shumë, edhe në mënyrë të papërgjegjshme. Krahas ndërprerjes së fluturimeve në Angli kemi vendosur karantinimin për ata që që vijnë në kufirin shqiptar, por që si pikënisje kanë pasur Britaninë e Madhe”.

Pas datës 6 janar Rakacolli u shpreh se nuk është menduar se çfarë do bëhet por do shikohet se si do jetë situata deri atëherë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nuk ka asgjë që nuk lëviz, është menduar kjo, të shikojmë si do të zhvillohen situatat deri atëherë. Është vendosur një afat, ta shikojmë këtë afatin 2 javor si do të shkojë dhe të shikojmë, ne nuk kemi thënë që do të hiqet pas datës 6, mund të shtohen vende të tjera, mund të hiqen” tha ajo.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment